Palenie papierosów bardzo mocno uzależnia. Wiedza o tym doskonale palacze, którzy za wszelką cenę starają się wyjść z nałogu. Niestety nie jest to ani proste, ani przyjemne. Zwycięzcami okazują się tylko nieliczni, którym ostatecznie udało się wyjść z tytoniowego problemu.

Wpływ środowiska

Oczywiście w rzucaniu palenia najważniejsza jest silna wola. Dzięki niej, jesteśmy w stanie pokonać każdą przeszkodę. Niekiedy prawdziwym problemem, utrudniającym rzucenie palenia jest najbliższe środowisko. Jeśli bowiem zadajemy się z osobami, które nałogowo palą, ciężko będzie funkcjonować rezygnując z papierosów. Tym bardziej, jeśli inne osoby nie podzielają naszych poglądów, wówczas walka wydaje się bezsensowna. Należy dodatkowo unikać miejsc, w których jeszcze niedawno dobrze nam się paliło. Widok palącego się papierosa może być bowiem punktem zapalnym.

Stres

Innym, nie mniej ważnym czynnikiem, uniemożliwiającym nam rzucenie palenia jest stres. Obecny w życiu niemalże każdego człowieka, bywa uciążliwy. Tym bardziej, że dla palacza, to właśnie papieros jest w stanie uspokoić skołatane nerwy (choć jest to wyłącznie wyobraźnia i nie ma potwierdzenia w rzeczywistości).

Musimy jednak wiedzieć, że palenie papierosów nie rozwiąże żadnego problemu. I choć pozornie przynosi nam ulgę, przede wszystkim bardziej szkodzi naszemu organizmowi.

Palę, bo lubię

Warto także mieć świadomość, że nie da się palic dla samej przyjemności. To właśnie fenomen ludzi uzależnionych, nie chcą oni kończyć z własnym nałogiem. Co ciekawsze, większość z nich deklaruje jednak, że oddałoby wiele, aby cofnąć czas i nie zapalić pierwszego papierosa.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.