Łupież jest chorobą, która dotyka ponad 3 miliony Polaków. Objawia się głównie swędzeniem skóry głowy i łuszczeniem naskórka, dlatego najskuteczniejszą metodą leczenia jest szampon na łupież. Żeby jednak wybrać odpowiedni dla siebie preparat, trzeba poznać podłoże choroby i rodzaje łupieżu.

Szampon na łupież ‒ jak wybrać skuteczny preparat

Łupież powstaje na owłosionej skórze głowy w wyniku aktywności grzyba Malassezia globosa. Wyróżnia się kilka rodzajów tej przypadłości dermatologicznej, między innymi: łupież plamisty, łupież łojotokowy, łupież różany czy łupież suchy. Najczęściej na skórze głowy pojawia się łupież łojotokowy, inaczej ‒ tłusty albo łupież suchy. Pierwszy z nich rozpoznajemy po tłustych, żółtych łuskach, które zaczynają się pojawiać na głowie. Mogą one przypominać nieco strupki. Chorobie towarzyszy świąd głowy i nadmierne wypadanie włosów, które może stać się przyczyną przedwczesnego łysienia (tak zwane łysienie łojotokowe).

Nieleczenie łupieżu łojotokowego prowadzi do nadmiernego łysienia, dlatego nie warto lekceważyć tego problemu. Szampon na łupież łojotokowy powinien zawierać Ketokonazol, czyli substancję hamującą budowę błony komórkowej grzyba wywołującego łupież, oraz Klimbazol, który wykazuje silne działanie przeciwgrzybicze. Obie te substancje będą pomocne również w leczeniu łupieżu suchego.

Łupież suchy objawia się natomiast białymi płatkami naskórka, które łatwo się łuszczą w wyniku działania grzyba. Chorobie towarzyszy swędzenie skóry głowy. Warto wiedzieć, że łupież suchy może się pojawić w wyniku osłabienia organizmu, na przykład spowodowanego stresem albo problemami hormonalnymi u kobiet. Szampon na łupież suchy powinien wykazywać działanie mikrozłuszczające i przeciwgrzybicze. Substancje czynne w tego typu szamponach to między innymi ketokonazol i klimbazol oraz ekstrakty roślinne, które delikatnie nawilżą przesuszoną skórę głowy.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.