Choć pobieranie próbki moczu jest proste, szybkie i wymaga niewielkiej ilości płynu, pozwala na dostarczenie całej gamy informacji o zdrowiu danej osoby. Dzięki takiej analizie można swobodnie diagnozować poważne choroby ogólnoustrojowe, choroby nerek czy też infekcje. Czy jeszcze jakieś inne dolegliwości mogą wystąpić w takich badaniach?

Cukrzyca

Wielu spośród pacjentów, badanych na zupełnie inne choroby, właśnie poprzez próbkę moczu, dowiaduje się, że ma cukrzycę.  Dzieje się tak głównie dzięki temu, że wskaźniki ogólnego badania bardzo żywo reagują na obecność glukozy. Jeśli dodatkowo, poza cukrem znajdują się w moczu także ciała ketonowe, świadczy to o bardzo zaawansowanym stadium cukrzycy, albo też, że leczenie nie jest prowadzone we właściwy sposób. W takich przypadkach chory wymaga dodatkowej diagnostyki laboratoryjnej i pobytu w szpitalu.

Choroby wątroby

Zwykłe badanie moczu sprawdza się doskonale także w przypadku sprawdzania czynności wątroby. Podczas podstawowego badania, sprawdza się bowiem poziom bilirubiny i urobilinogenu- a więc składników, które są bardzo czułe w stosunku do różnorodnych zmian patologicznych dróg żółciowych i wątroby. Jeśli tylko wyniki okażą się niepokojące, wówczas koniecznością jest wprowadzenie dalszych badań, wyjaśniających skąd wzięła się bilirubina w moczu.

Co jeszcze „widać” w badaniu ogólnym moczu?

Niekiedy zdarza się, że białko w moczu może pojawiać się na skutek bardzo intensywnego wysiłku fizycznego, dużego posiłku mięsnego, infekcji, której towarzyszy gorączka albo też ciąży. Z kolei jeśli ujawnia się zbyt wysoki ciężar właściwy moczu, może to sugerować zbyt małą ilość przyjmowanych przez pacjenta dnia poprzedniego.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.