Białko w moczu może być niepokojącym objawem, którego nie wolno bagatelizować. Obecnie jego patologie wykrywa się dzięki badaniu ogólnemu moczu i w badaniu osadu moczu. Są to jednak testy, które umożliwiają jedynie podkreślenie obecności białka lub też jego kształtu. Konkretne ilości są możliwe do odkrycia tylko w dobowej zbiórce moczu. Co więc może dochodzić poprzez wydalanie białka z moczem?

Jak do tego dochodzi?

Białko pojawia się w moczu na skutek uszkodzenia kłębuszków nerkowych. Wówczas to filtrowanie substancji przez nerki staje się nieefektywne. Najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy nerka jest uszkodzona, a jej podstawowa funkcja traci swoją moc. Jest to pierwsza i najszybsza droga do stopniowego uszkadzania nerek, ( med. Nefropatii). Niestety raz rozpoczęty proces jest bardzo ciężki do zniwelowania, a uszkodzone elementy nerki zwykle nigdy nie odzyskują swoich właściwości. Jeśli zdiagnozowany został białkomocz, koniecznością jest wykonanie dodatkowych badań, które mogłyby wskazać dokładny stan oraz jego przyczynę. Niezbędne jest również szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia, a jednocześnie uchronić nerkę przed całkowitym odłączeniem.

„Lżejszy” białkomocz

Białkomocz nie zawsze jest oznaką patologii, która wymaga natychmiastowej interwencji. Zdarzają się bowiem przypadki, gdzie jest on oznaką zwykłej infekcji czy zapalenia w obrębie dróg moczowych. Taki stan wywołują również substancje działające toksycznie, niekiedy gorączka bądź nadciśnienie tętnicze. W takim przypadku wprowadza się interwencje farmakologiczną, odwracającą stan zapalny.

Niebezpieczne sytuacje

Niestety istnieją tez i takie przypadki, gdy białkomocz sugeruje chorobę obejmującą całe ciało. Tutaj w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na nowotwór nerek czy układu krwiotwórczego. Niekiedy w badaniach pojawia się charakterystyczny obraz osadu moczu, co może sugerować obecność szpiczaka mnogiego- rozrostowej choroby atakującej układ krwiotwórczy, która bez odpowiedniego leczenia, prowadzi do śmierci. Białkomocz może też oznaczać niedobór enzymatyczny, schorzenia ustrojowe utrudniające codzienne funkcjonowanie pacjenta.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.