Białko w moczu, wykrywalne podczas ogólnego badania sugeruje niekiedy rozwój wielu chorób w organizmie. Mimo wszystko sa i takie sytuacje, gdzie stan ten jest zupełnie normalny i nie stanowi powodu do zmartwień. W jakich chwilach nie musimy się przejmować obecnością białka w moczu?

Przemęczenie, niewyspanie, stres

Niekiedy nerki reagują utratą białka na skutek długotrwałego działania takich czynników jak stres, zmęczenie organizmu czy nadmierny wysiłek fizyczny. Są to ogólnie przyjęte stany fizjologiczne, nie wymagające żadnego profilaktycznego czy skomplikowanego leczenia.

Niespodziewane dodatki

Często, wśród próbek moczu oddawanych do laboratoriów znajdują się nie inne substancje i wydzieliny, pochodzące z okolic ujścia cewki moczowej. Na szczęście diagnosta, oglądający mocz pod mikroskopem, jest w stanie stwierdzić pochodzenie tych substancji i precyzyjnie określić, czy jest to powód do niepokoju w postaci obecności choroby związanej z białkiem. Jeśli chodzi o kobiety, najczęściej zdarza się, że białkomocz świadczy o obecności śluzu pochwowego lub klasycznych upławów, na które cierpi olbrzymi odsetek pań. W przypadku mężczyzn niekiedy zdarza się obecność nasienia w moczu. Nie zawsze jednak, pomimo zachowania maksymalnej higieny, udaje się wyeliminować takie sytuacje. Warto zwrócić więc szczególna uwagę na sposób pobierania próbki do badania.

Nerkowe efekty termiczne

Ponadto białko w moczu może pojawiać się na skutek działania ekstremalnych temperatur na nerki. Może mieć to miejsce gdy długo przebywamy w saunie bądź nie potrafimy dostosować się do zimnej temperatury panującej na zewnątrz.

Leki a białkomocz

Białko w moczu może dodatkowo uaktywniać się na skutek przyjmowanych leków. Do ich grupy należą niesterydowe leki przeciwzapalne, które można dostać w każdej aptece i to bez recepty. Podobne działanie maja różnorodne antybiotyki. Wówczas stan białkomoczu nie stanowi powodu do zdenerwowania, ale nie wolno go całkowicie bagatelizować, gdyż przewlekle utrzymujący się taki stan, może doprowadzić do częściowego uszkodzenia nerek.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.