O kolagenie można przeczytać w wielu źródłach. Duża część tych informacji skupia się jednak wyłącznie na ogólnych rzeczach, pomijając wiele interesujących faktów. Poniżej zaprezentowane zostało kilka z nich.

Czy wiek ma wpływ na produkcję kolagenu?

Oczywiście, że ma ogromny wpływ. Wszystko przez to, że produkcja kolagenu, wraz z upływem czasu maleje, co jest niestety powiązane z naszym wiekiem. Specjaliści podają, że największy spadek rozpoczyna się w trzeciej dekadzie życia. Wówczas można zauważyć oznaki niedoborów i osłabienie organizmu.

Czy produkty spożywcze mogą zawierać kolagen?

Sprawa oczywistą jest fakt, że kolagen występuje w kosmetykach i wszelkiego rodzaju preparatów. Mało jednak kto wie, że jest on obecny również w produktach spożywczych. W ich zastosowaniu przodują póki co Japończycy, wykazując popularność potrawą o nazwie nabemono. To mięso, warzywa, pikle, ryż i bryły białka. Dodatkowo, w niemalże każdym japońskim sklepie, można odnaleźć słodycze, jogurty z kolagenem, makarony a nawet specjalne dżemy.

Czy dieta może mieć wpływ na produkcję kolagenu?

Produkcja kolagenu w naszym organizmie jest w dużej mierze zależna od spożywanej diety. Obecność pełnoziarnistych produktów, owoców, warzyw czy też białka może zdecydowanie przyczynić się do jej zwiększenia. Istotną role odgrywają głównie zielone warzywa liściaste. Zawierają one w sobie luteinę, a więc przeciwutleniacz. Do produkcji kolagenu niezbędna jest również obecność witaminy C, którą znaleźć można w dużych ilościach np. w czarnych porzeczkach. Dobrym jej źródłem są ponadto owoce cytrusowe i żurawina.

Specjaliści polecają także zwrócenie uwagi na fasolę, jako warzywa zawierającego kwas hialuronowy. Ma on doskonały wpływ na skórę i zapobiega powstawaniu zmarszczek.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.