Niewinny ból brzucha, często jest przez nas bagatelizowany, jednakże może on świadczyć o rozwijaniu się poważnej choroby. Problem w tym, że przyczyn jego pojawienia się jest bardzo dużo. Stąd ważna jest prawidłowa diagnoza.

Dla postawienia diagnozy ważny jest wywiad: wiek pacjenta, czas trwania bólu, natężenie, lokalizacja, charakter, objawy towarzyszące, choroby w najbliższym środowisku, dieta, zażywane leki, przebyte operacje. Dla dodatkowych informacji można zlecić morfologię, badanie moczu, transaminazy, amylazy, EKG USG jamy brzusznej gastro- lub kolonoskopię, badanie kału.

Poniżej przedstawione są wypowiedzi lekarzy, specjalistów różnych gałęzi medycyny.

GASTROENTEROLOG

Pacjenci bólem brzucha nazywają wszelkie bóle – mięśniowe, tkanek miękkich, nerwobóle, niestrawności. Może on dotyczyć żołądka, trzustki, wątroby, śledziony.

Regularny ból brzucha może być pierwszym symptomem rozwijającej się choroby. Objawy, których nie należy bagatelizować, to nawracające bóle okolicy żołądka, zgaga, dyskomfort w nadbrzuszu, odbijanie, wzdęcia czy biegunka. Jeśli pojawiają się często, mogą świadczyć o refluksie przełyku, zapaleniu żołądka, wrzodach żołądka lub dwunastnicy, krwawieniu z przewodu pokarmowego, zapaleniu jelit, nowotworze przełyku lub żołądka. Nieleczenie ich prowadzi do powikłań. To, co wydaje się niepozorną dolegliwością, w konsekwencji może zagrażać życiu.

Bardzo niebezpieczne jest leczenie na własną rękę przez niekontrolowane stosowanie leków. Nadużywając leków NLZP można nabawić się wrzodów żołądka i dwunastnicy. Substancje te, silnie działają na śluzówkę przewodu pokarmowego, dlatego ich zażywanie należy konsultować z lekarzem, a dodatkowo stosować środki osłonowe.

Aby wyeliminować ryzyko chorób, warto zmienić złe nawyki. Ograniczyć picie mocnej kawy i herbaty w dużych ilościach, jeść więcej warzyw, owoców, a mniej tłustych pokarmów, ograniczyć spożycie alkoholu oraz więcej się ruszać.

GINEKOLOG

Bóle w podbrzuszu to jeden z częstszych powodów wizyt u ginekologa. Nie w każdej sytuacji sygnalizują one jakąś chorobę, lecz zawsze warto je sprawdzić. Bóle w czasie menstruacji  i w czasie owulacji nie wymagają diagnostyki, chyba że z każdym cyklem są silniejsze lub nie dają się ograniczyć podstawowymi lekami.

Bóle w podbrzuszu pojawiające się nagle, bez związku z cyklem, stopniowo narastające lub o charakterze kolki zawsze wymagają szybkiej konsultacji lekarskiej. Ich przyczyną mogą być silne stany zapalne przydatków lub torbiele. Nierzadko może być to objaw „skręcenia” powiększonego jajnika lub jego pęknięcia, co grozi nawet jego trwałym uszkodzeniem i koniecznością operacji.

Mniej dramatyczny przebieg mają problemy związane z przewlekłymi stanami zapalnymi, którym towarzyszą silne upławy lub niewielkie krwawienia. Choć dolegliwości są mniejsze, lekceważone grożą zrostami i problemami z płodnością.

Bóle w drugiej połowie cyklu, narastające aż do krwawienia, bywają objawem endometriozy, która zagraża płodności. Warto pamiętać, że dolegliwości bólowe w podbrzuszu mogą być związane z układem wydalniczym (zapalenie pęcherza) lub pokarmowym (zapalenie wyrostka).

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.