Niestety, badania cytologiczne w Polsce nie są wykonywane tak często, jak należałoby je wykonywać. Głównym powodem takiej sytuacji jest wciąż zacofana mentalność kobiet oraz zbyt przestarzałe metody jej wykonywania.  Obecnie pojawia się coraz częściej cytologia na podłożu płynnym i stanowi nowoczesną formę walki z kobiecymi chorobami.

Wyniki badania cytologicznego

Każda pani z niecierpliwością oczekuje wyników cytologii, które zwykle zapisywane są w jednej, z dwóch dostępnych skal: Papanicolau i Bethesda.

Metoda Papanicolau

To coraz rzadziej stosowana metoda, gdyż według specjalistów nie przekazuje ona wszystkich niezbędnych dla lekarza informacji na temat zdrowia pacjentki. Niestety w większości miast wciąż jest najlepszą z e stosowanych metod. Polega ona na zastosowaniu pięciostopniowej skali, klasyfikującej wszystkie kobiety do określonej grupy. To metoda opracowana dosyć dawno, przez co nie uwzględniono w niej najnowocześniejszych odkryć w sprawie wykrywania nowotworów.

Pierwsza grupa oznacza brak jakichkolwiek objawów, a więc całkowite zdrowe, podczas gdy piąta oznacza najbardziej zaawansowany proces nowotworowy. Wówczas należy wykonać dodatkowe badania diagnostyczne. Należy także pamiętać, że od trzeciej grupy cytologicznej wymagane są już konsultacje ze specjalistą.

Metoda Bethesda

To jest całkowicie samowystarczalna metoda, i co najważniejsze nie wymaga się przy jej zastosowaniu wykonywania serii dodatkowych badań diagnostycznych.  Aby móc mówić o właściwie pobranym materiale, należy pobrać go odpowiednio dużą ilość a także starać się, aby w jego wnętrzu znalazło się wystarczająco dużo komórek pochodzących z szyjki macicy.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.