Zdrowie- pojęcie stosowane w wielu reklamach, kampaniach i codziennym życiu. Mało kto jednak zastanawia się, czym właściwie jest zdrowie. Czy istnieje zatem obiektywna definicja tego pojęcia?

Czym jest zdrowie?

Uczeni wielu dziedzin odmiennie wypowiadali się na temat zdrowia. Talcott Parsons, amerykański socjolog światowej sławy twierdził, że zdrowiem nazywany jest: „stan, w którym jednostka wykazuje optymalną umiejętność efektywnego pełnienia ról i zadań wyznaczonych jej przez proces socjalizacji.” Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że jest to stan nie tylko związany ze stanem fizycznym, ale również psychicznym, czy społecznym dobrostanem.

Zdrowie w świadomości potocznej

Fachowa i specjalistyczna literatura wyróżnia trzy rozumienia zdrowia, w potocznej świadomości społeczeństwa. Pierwszym jest tzw. „zdrowie w próżni”, czyli utożsamienie stanu związane z brakiem choroby czy dolegliwości. Drugi to „rezerwy zdrowia”, czyli zasoby organiczno-biologiczne, witalność i odporność, którą można zwiększać albo pomniejszać, w zależności od trybu życia. Trzecim wariantem jest „zdrowie, jako równowaga”, czyli zdolność do utrzymywania równowagi życiowej, a więc możliwością robienia tego, czego się najbardziej pragnie.

Prawda jest jednak taka, że każdy definiuje to pojęcie na swój, indywidualny sposób. Dla niektórych nie ma ono najmniejszego znaczenia, inni z kolei uważają, że jest to wartość nadrzędna.

Co determinuje zdrowie?

Nasze zdrowie, uzależnione jest od bardzo wielu czynników. Pewnością jest jednak fakt, że ludzie w krajach bogatszych, lepiej rozwiniętych gospodarczo i społecznie żyją zdecydowanie dłużej, a dodatkowo borykają się z mniejsza ilością chorób. Obecne badania mówią dodatkowo, że zagrożeniem dla niego może być niski poziom wykształcenia i ubóstwo.

Tagi:

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.