Otyłość

Osoby z nadwagą oraz osoby otyłe są bardziej narażone na wszelkiego rodzaju choroby cywilizacyjne. Każdy dodatkowy kilogram zwiększa ryzyko kłopotów ze zdrowiem. Jeśli ważysz za dużo, zacznij odchudzać się już od dziś!

Czy to już otyłość?

Droga od nadwagi do otyłości jest bardzo krótka, dlatego czym prędzej weź centymetr krawiecki i zmierz sobie obwód w talii. Gdy mieści się między 80-87 cm (u mężczyzn 91-101 cm), masz nadwagę, gdy przekroczy 88 cm (u mężczyzn 102 cm)-to już otyłość.

Inną metodą jest oblicze­nie wskaźnika masy ciała BMI (ang. body mass index). Wagę w kilogramach podziel przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. BMI między 25 a 30 wskazu­je na nadwagę, a powyżej 30 – na otyłość.

Otyłość nieleczona powoduje:

 1. cukrzycę typu 2. Ponad 90% osób cukrzyków to osoby otyłe. Istotą cukrzycy typu 2 jest insulinooporność, czyli  zaburzone działanie insuliny w komórkach organizmu.Glukoza nie jest prawidłowo pochłaniana przez komórki i pozostaje we krwi. Zrzucenie nadmiaru kilogramów może odwrócić bieg wydarzeń. Dlatego główną metodą leczenia cukrzycy typu 2 jest właśnie odchudzanie.
 2. rozwój chorób układu krążenia i miażdżycy. Osoby „pu­szyste” mają częściej nadciśnienie tętnicze (ryzyko u kobiet otyłych rośnie czterokrotnie), a ze względu na zwiększoną krzepliwość krwi są też bardziej narażone na tworzenie się zakrzepów, więc częściej zapadają na zawał i udar mózgu.Ponadto wraz ze wzrostem wagi rośnie zapotrzebowanie organizmu na tlen, zwiększa się więc objętość tłoczonej przez serce krwi, a to prowadzi do przerostu lewej komory serca. Otłuszczenie serca dodat­kowo upośledza jego pracę i krążenie.
 3. zwyrodnienia oraz deformację stawów i kręgosłupa.
  A to natomiast wiąże się z dolegliwościami bólowymi i ograniczeniami ruchomości w stawach. Osoby z nadwagą częściej cierpią na bóle nóg i płaskostopie.
 4. schorzenia pęcherzyka żółciowego.
  Wysokie stężenie cholesterolu w żółci, a niskie kwasów żółciowych zwiększa skłonność tworzenia się kamieni. Natomiast złe nawyki żywieniowe (jedzenie potraw tłustych i słodkich) oraz brak ruchu prowadzą do zaparć i sprzyjają powstawaniu hemoroidów.
 5. zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz przedłużonych krwawień u pań.
  Ponadto nadwaga może powodować zaburzenia hormonalne oraz bezpłodność.

Za krótki oddech

Osoby z dużą nadwagą mają mniejszą pojemność płuc i szybciej się męczą Otłuszczenie ścian klatki piersiowej zmusza organizm do cięższej pracy podczas wdechu. Gruba warstwa tłuszczu w brzuchu uciska na wątrobę, wypychając ją ku górze i zmniejszając przestrzeń w klatce piersiowej.

Wszystko to pogarsza warunki oddychania i zaburza wymianę gazów w płucach, upośledzając dotle­nienie organizmu. Osoby otyłe głośno chrapią, budzą się zmęczone, w dzień z trudem pokonują senność. To mogą być objawy zespołu bezdechu nocnego (zatrzymanie oddechu na dłużej niż 10 sekund częściej niż 5 razy na godzinę).

Tagi: , , , , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.