Nadciśnienie tętnicze jest poważnym schorzeniem, które przyczynia się do osłabienia pracy serca oraz wywołuje wiele groźnych chorób. To ono przyczynia się do występowania zawałów serca, udarów mózgu czy też niewydolności krążenia. Co ważniejsze, najczęściej nadciśnienie tętnicze rozwija się w powolny, często bezobjawowy sposób.

Kto najbardziej narażony jest na to niebezpieczeństwo?

Przede wszystkim osoby otyłe, prowadzące siedzący tryb życia, a także nałogowi palacze. Obecnie nadciśnienie tętnicze jest jedną z najbardziej popularnych chorób, dlatego tak istotna jest walka i zdrowy tryb życia, pozwalający zniwelować ryzyko jej wystąpienia.

Czynniki środowiskowe wpływające na nadciśnienie tętnicze

Nie bez powodu lekarze przestrzegają przed otyłością. To właśnie ona, wraz z nadmiernym spożyciem soli, paleniem papierosów czy brakiem jakiejkolwiek aktywności fizycznej, powoduje, że nadciśnienie tętnicze zagraża człowiekowi.

Odpowiednia profilaktyka to przede wszystkim dieta- zrównoważona, mądra i zdrowa. Ograniczenie takich elementów jak sól, cukier , czy eliminacja potraw tłustych umożliwia poprawę samopoczucia. Podobnie jak zwiększenie aktywności fizycznej czy też rzucenie palenia.

Choroby sprzyjające problemom z ciśnieniem

Wpływ na ciśnienie tętnicze, poza czynnikami środowiskowymi mogą mieć również inne choroby. Jedną z najczęściej wymienianych wśród przyczyn występowania nadciśnienia wtórnego jest zwężenie tętnicy nerkowej, ściśle powiązanej ze zmianami miażdżycowymi. Ponadto istotny wpływ na obecność schorzenia mogą mieć również wszelkiego rodzaju choroby serca, zwężenie aorty czy też choroby związane z tarczycą.

Wykrywanie problemu, czyli w jaki sposób wcześnie zareagować?

Wykrycie problemów z nadciśnieniem tętniczym niekiedy bywa trudne. Wszystko za sprawą braku objawów w początkowej fazie schorzenia. Dlatego tak istotną rolę stanowi diagnostyka, przeprowadzana regularnie. Ważne są pomiary ciśnienia, wykonywane nie tylko podczas wizyty lekarskiej, ale zawsze wtedy, gdy pojawia się gorsze samopoczucie. Dobrze też, przynajmniej raz na pół roku zrobić niezbędne, okresowe badania, umożliwiające wykrycie pewnych problemów.

W jaki sposób sprawdzić, czy nasze serce bije prawidłowo? Skontaktować się z odpowiednim specjalistą, który wypisze skierowanie na podstawowe (dla tego organu) badania. Wykonanie EKG, Echa Serca czy też klasycznego rentgena klatki piersiowej, jest pierwszym i najlepszym krokiem do właściwej diagnostyki stanu zdrowia.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.