Nie wolno ignorować zaczerwienionych oczu, uczucia piasku pod powiekami, śluzowej czy tez ropnej wydzieliny. Są to bowiem sygnały organizmu, mówiące o możliwości wystąpienia zapalenia spojówek. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Lekarz – specjalista chorób oczu

Czym jest zapalenie spojówek? To nic innego, jak stan zapalny błon, które pokrywają wewnętrzną część powiek (górnych i dolnych) oraz część gałki ocznej. Przyczyną tej dolegliwości może być infekcja bakteryjna, wirusowa, czasem tez grzybiczna. Niekiedy zapalenie spojówek może towarzyszyć również zespołowi suchego oka, czy innym zmianom gałki ocznej.

Na samym początku dobrze jest przemyć oczy solą fizjologiczną czy tez zastosować okłady z rumianku i herbaty. Proste zapalenie powinno ustąpić po upływie ok. 48 godzin. Gdy objawy pomimo zastosowanych zabiegów nie mijają, wówczas koniecznością okazuje się wizyta u okulisty. Co ważne, należy pamiętać, że nieleczona dolegliwość może spowodować poważne powikłania.

Kolejny dobór środków jest zależny od rodzaju i skomplikowania problemu. Przy zapaleniach infekcyjnych wprowadza się leczenie przyczynowe, a więc leki przeciwwirusowe czy tez antybiotyki. Ma to miejsce po badaniu posiewu z worka spojówkowego. Przy dolegliwościach o innym podłożu, stosowane są krople przeciwzapalne oraz leki antyalergiczne.

Homeopata, homotoksykolog:

Już przy pierwszych, niepokojących objawach (jak swędzenie czy pieczenie oczu) dobrze jest skontaktować się z okulistą i ustalić przyczynę problemu. Można także zastosować środki homeopatyczne. Krople bądx tez tabletki podjęzykowe o nazwie Oculoheel polecane sa przy stanach zapalnych, zapaleniu brzegów powiek bądź podrażnieniach spojówek, gdzie występuje łzawienie czy pieczenie. Dobrym rozwiązaniem są też krople Homeoptic, które polecane są głównie osobom noszącym szkła kontaktowe czy posiadającym skłonności do alergii. Nie ma także ryzyka wystąpienia powikłań, przy interakcji z innymi lekami.

Euphrasia jest z kolei preparatem w postaci kropli do oczu ze świetlikiem. Sugerowane jest jego zastosowanie w przypadkach stanów zapalnych spojówek wraz z natarczywą nadwrażliwością na światło czy też zanieczyszczeniami pyłkami. Środek ten polecany jest również w sytuacjach zmęczenia oczu przy nadmiernym oglądaniu telewizji czy niewłaściwym oświetleniem.

Farmaceuta – Product Manager:

Zapalenie spojówek na tle infekcyjnym to moment, w którym należy się bezzwłocznie skonsultować z lekarzem, przepisującym odpowiednie leki. Jeśli oko jest dodatkowo zaczerwienione i podrażnione, co może mieć miejsce na skutek zbyt małej ilości snu czy też przebywania w za bardzo zadymionym pomieszczeniu, można również użyć kropli zmniejszających przekrwienie czy obrzęk (jak np. Starazolin, Visine Classic czy Berberil) ale tylko do momentu ustąpienia przekrwienia. Następnie polecane jest zastosowanie preparatów łagodzących. Dla alergików stworzone zostały krople typu Polcrom, Cromohexal bądź Allergo-Comod. Dobrze tez mieć pod ręką sole fizjologiczne lub inne preparaty nawilżające.

Tagi: , , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.