Tabletki na bólMiesiące jesienne i zimowe są okresem, w którym ze zwiększoną siłą atakują nas coraz to nowe dolegliwości. Dużo więcej uwagi poświęcamy więc naszemu zdrowiu, stosując zarówno odpowiednią profilaktykę, jak i dobrze dobrane leki.

Szczególne miejsce wśród tych ostatnich zajmują leki przeciwbólowe. Są one sprzedawane w wielu różnych miejscach, takich jak supermarkety czy stacje benzynowe. Wiąże się to z tym, że najprostsze specyfiki dostępne są dla każdego bez recepty.

Najpopularniejsze trzy grupy leków przeciwbólowych stanowią medykamenty oparte o następujące substancje czynne: paracetamol, ibuprofen i kwas acetylosalicylowy. To właśnie one mają istotne znaczenie przy zwalczeniu bólu.

Popularny paracetamol, dostępny również pod nazwami handlowymi takimi jak Apap czy Panadol, został odkryty w XIX wieku. Szczególnie polecany dla osób, które nie mogą przyjmować innych leków, na przykład z powodu uczulenia. Niestety paracetamol ma bardzo negatywny wpływ na wątrobę. W związku z tym nie może być pod żadnym pozorem łączony z alkoholem oraz podawany pacjentom z uszkodzoną wątrobą.

Kwas acetylosalicylowy znajdziemy w tak popularnych tabletkach jak Aspiryna czy Polopiryna. Śladowe ilości znajdują się także w korze z wierzby, której zdrowotne właściwości znała medycyna ludowa. Nie jest polecany dla osób z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy.

Ibuprofen z kolei jest lekiem najmłodszym, ponieważ opracowano go dopiero w latach 60-tych XX wieku. Również nie jest polecany osobom cierpiącym na dolegliwości żołądka. Spotykany w takich popularnych lekach jak Ibuprom, Ibum czy Nurofen.

Warto pamiętać, że wyżej wymienione substancje łączone są z innymi, na przykład witaminami lub kofeiną i sprzedawane jako złożone leki przeciwgrypowe czy wymierzone w inne dolegliwości.

Znajomość substancji czynnej pozwala nam dobrać odpowiedni dla nas specyfik. Zawsze jednak przed spożyciem należy zapoznać się z ulotką lub skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Tagi: , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.