Dziś chcę zapoznać Cię ze zdrowotnymi właściwościami jarzębiny, która to jest niezwykle łatwo dostępna, a przy tym niebywale wartościowa. Spotkać można ją nie tylko w lasach, ale też na drzewach osiedlowych, w parkach, wzdłuż zwykłych miejskich ulic czy też w ogrodach. Jarzębina ma całą masę dobrych witamin, a także dodatkowych substancji, które to w połączeniu sprawiają, że można wykorzystać ją do zmagania się z różnego rodzaju chorobami i dolegliwościami.

Mówiąc o jej właściwościach chciałbym także wspomnieć o tym, kiedy to z dojrzałą jarzębiną możemy mieć do czynienia. Kwitnie ona w maju, jednak największe walory wizualne pokazuje dopiero na jesień, gdy jej owoce są w pełni dojrzałe, czerwone – po prostu piękne. Jeśli zdecydujesz się kiedyś na spożycie owocu jarzębiny, to przygotuj się na to, że w smaku będzie on gorzki i cierpki. Często jednak to co gorzkie i cierpkie jest najzdrowsze ;-). Kolejnym dużym plusem jarzębiny i jej owoców jest to, że na drzewach utrzymują się one wyjątkowo długo, nawet wówczas, gdy nie ma na nich już nawet liści.

Lecznicze właściwości jarzębiny

Nie wiem czy wiesz, ale tak się pięknie składa, że kwiaty jarzębiny zawierają w sobie takie składniki jak chociażby karotenoidy, kwasy oragniczne i antocyjany. Składniki te mają silne właściwości moczopędne, a także rozwalniające. Dzięki temu, że działają dość łagodnie, to śmiało stosowane mogą być nawet u dzieci pomagając im w walce z zaparciami.

Jeśli z kolei chodzi o owoce jarzębiny, to ich właściwości są o wiele bardziej wszechstronne. One poza kwasami organicznymi i karotenoidami zawierają substancje garbnikowe, gorycze, witaminę C, prowitaminy A oraz węglowodany, a w szczególności alkohol cukrowy – sorbitol. Za sprawą takiego składu jarzębina stosowana może być w profilaktyce arteriosklerozy a także choroby nadciśnieniowej. Owoce jarzębiny podobnie jak jej kwiaty posiadają właściwości moczopędne, potrafią także stymulować pracę jelit. Co niezwykle ważne mają także działanie przeciwzapalne na błony śluzowe jelit oraz żołądka – potrafią łagodzić podrażnienia wątroby. Jeśli mam wymienić kolejne choroby, w walce z którymi może przydatna być jarzębina, to warto wspomnieć o kamicy nerkowej i żółciowej, a także o przewlekłych zaburzeniach trawiennych.

Ciekawostki

Pamiętaj, że spożycie w nadmiernej ilości świeżych owoców jarzębiny może wywołać wymioty, a także biegunkę. To za sprawą znajdującego się w nich kwasu parasorbowego. Dlatego jarzębinę powinno się spożywać po wysuszeniu, kiedy to kwas ten nie istnieje, ponieważ uległ procesowi rozłożeniu się podczas suszenia.

Wiesz do czego zużywa się najwięcej ilości owoców jarzębiny? To proste: do produkcji wyrobów alkoholi (wódki, likiery).

Leczenie jarzębiną w domu

Jeśli przyszło Ci do głowy, aby samodzielnie z wykorzystaniem jarzębiny stworzyć lecznicze cudo, to bardzo dobrze. Jeśli chcesz skorzystać w leczniczej mocy jarzębiny, to pamiętaj, aby jej kwiaty zbierać na poczatku kwietnia pilnując tego, aby ściąć całe kwiatostany. Następnie należy je wysuszyć, a później otrzeć z szypułek na specjalnych sitach. Po tych zabiegach kwiaty powinny mieć białą barwę.

Przejdźmy teraz do prawidłowego zbierania owoców jarzębiny. Je zbierać należy wówczas gdy zaczynają dojrzewać i mają już tę swoją charakterystyczną czerwoną barwę. Powinno się ścinaj je w całych baldachach, a rozdzielać je na pojedyncze sztuki dopiero po ich ususzeniu. Jeśli chcesz przygotować dżem czy galaretkę z jarzębiny, to pamiętaj o tym, aby przez 1-2 dni przygotowane wcześniej owoce przetrzymać w zamrażalniku, ewentualnie owoce zebrać możesz dopiero po przymrozkach. Ten manewr sprawia, że jarzębina ma łagodniejszy smak będąc po prostu mniej gorzką.

Pamiętaj, że jarzębina zawiera ogromne ilości witaminy C, będzie więc jak znalazł na jesień i zimę, aby przeprowadzić sobie kuracje antyprzeziębieniową.

Produkty z jarzębiny w aptece

W aptekach znajdziesz całą masę produktów ziołowych, które stworzono na bazie jarzębiny. Wśród tych najpopularniejszych aptecznych produktów z jarzębiny wymienic można te o działaniu moczopędnym, przeciwzapalnym i rzecz jasna przeczyszczającym. Niejeden człowiek miał już okazję przekonać się do tego, że są one niezwykle skuteczne przy zwalczaniu zaparć, wzdęć, dolegliwości nerek czy pęcherza. Ponadto jarzębinę można znaleźć często wśród tych preparatów ziołowych, które mają właściwości wzmaniające, stosowane są przy zakażeniach bakteryjnych, czy powstrzymują przeziębienia.

Tagi: , , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.