Rozwój różnorodnych kampanii społecznych pozwala na zwrócenie uwagi kobiet na grożące im choroby. Mowa tu głównie o raku szyjki macicy, który jest całkowicie wyleczalny, o ile zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowany. Aby mogło mieć to miejsce, należy więc wykonać zwykłe badanie cytologiczne, dające już po kilku godzinach, nurtujące odpowiedzi.

Stowarzyszenia promujące

Jednym ze stowarzyszeń, które na całą Polskę działa na rzecz działań profilaktycznych jest Kwiat Kobiecości, rozpoczynający swoją działalność w 2003 roku. To właśnie jego właścicielka pokonała ostatecznie raka szyjki macicy, co w dużej mierze było spowodowane wykonanie badania cytologicznego. Emisariuszki z tej organizacji prowadzą cykle szkoleń na terenie całego kraju. Przyznają one, że podstawa właściwej profilaktyki jest regularność badań. Nie warto zatem odwlekać w nieskończoność wizyty u ginekologa, gdyż w efekcie można doprowadzić swój organizm do bardzo poważnego i zaawansowanego stadium choroby.

W przypadku zachorowania na taka chorobę, choć ilość przypadków w Polsce jest niewielka, niezwykle istotna jest pomoc zewnętrzna. Wszystko za sprawa zbyt małej wiedzy kobiet o tej dolegliwości, a także zwykłym strachu i niepewności. W takich chwilach doskonałym rozwiązaniem jest więc obecność osoby, która jakiś czas wcześniej, sama przechodziła przez to samo „piekło”. Kwiat kobiecości jest więc organizacją, która zapewnia nie tylko ważne informacje, ale również niemniej istotne wsparcie.

Inne badania

Należy jednak wiedzieć, że nie tylko cytologia może być przydatna w diagnozowaniu raka szyjki macicy. Mowa tu bowiem o takich badaniach jak posiew wydzieliny z pochwy czy też ultrasonografia przezpochwowa. To bardzo krótkie i bezbolesne badania, dlatego nie należy się ich obawiać.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.