Osoby, u których zdiagnozowano migrenę, przyznają, że silny ból głowy pojawia się u nich zwykle raz na kilka miesięcy. 40% pacjentów potwierdza jednak, że z migreną borykają się nawet kilka razy w miesiącu. Biorąc pod uwagę fakt, że ból głowy może trwać nawet kilka dni, wydaje się rozsądnym, by jak najszybciej uporać się z tą podstępną chorobą.

Krok 1 – Niepokojące objawy

Sam ból głowy nie stanowi jeszcze przesłanki do konieczności odbycia wizyty u specjalisty. Okazuje się, że nawet 90% osób na całym świecie przynajmniej raz odczuwało tego rodzaju dyskomfort. Migrena wiąże się nie tylko z bardzo mocnym bólem głowy, ale również innymi objawami towarzyszącymi.

Chorzy powinni zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli migrenie towarzyszą nudności i wymioty, zawroty głowy, sztywnienie karku, światłowstręt, brak apetytu czy nadwrażliwość na zapachy i hałas. Wizyta u lekarza będzie też konieczna, jeśli migrenie towarzyszy wysoka gorączka, ból połączony z utratą przytomności albo zaburzenia wzroku.

Krok 2 – Diagnoza

Rozpoznanie migreny to sprawa kluczowa, by móc rozpocząć terapię, dzięki której napady bólu głowy będą występować rzadziej i o mniejszym natężeniu. W tym celu należy udać się do neurologa – migrena jest przewlekłą chorobą neurologiczną. Odpowiednia diagnoza pozwoli wdrożyć również stosowne leczenie.

Trzeba wiedzieć, że tak silnego bólu głowy nie są w stanie zwalczyć tradycyjne leki przeciwbólowe. Skuteczne są te, które zawierają kwas tolfenamowy – na szczęście takie środki dostępne są dzisiaj w aptekach bez recepty.

Krok 3 – Natychmiastowa reakcja

Leki, które zawierają kwas tolfenamowy, powinny być zażyte od razu po zauważeniu pierwszych objawów. Pamiętajmy, że bardzo często ból pojawia się nagle i od razu jest bardzo silny. Pacjenci, którzy już raz przeżyli migrenę, potrafią jednak rozpoznać jej symptomy. Środki przeciwbólowe działają w pełni najczęściej po około 30 minutach.

Zażycie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych pozwoli nie tylko na złagodzenie bólu głowy, ale również skróci czas jego występowania. Zminimalizuje też występowanie wszystkich objawów współtowarzyszących. Dzięki temu chory będzie w stanie o wiele szybciej wrócić do dotychczasowej aktywności. Środki zawierające kwas tolfenamowy pozwolą również uniknąć powikłań, które nierzadko stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Krok 4 – Walka z powikłaniami

Czy wiesz, że migrena może w skrajnych przypadkach przyczynić się do trwałej ślepoty, niedowładu kończyn czy zapalenia opon mózgowych? To nie wszystko. Okazuje się, że bagatelizowanie silnego bólu głowy zwiększa ryzyko występowania udaru mózgu, prowadzi do nadciśnienia tętniczego i chorób wieńcowych. Właśnie dlatego osoby, które cierpią z powodu tej choroby neurologicznej, powinny mieć zawsze przy sobie środki, dzięki którym nagły atak migrenowego bólu głowy zostanie powstrzymany.

Tagi: , , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.