Naszemu zdrowiu szkodzi wiele rzeczy. Nie tylko więc nadmiar cholesterolu może okazać się niebezpiecznym dla ludzkiego organizmu. Także zbyt niski jego poziom stanowi poważne zagrożenie. Sprawdź, co tak właściwie może się stać, jeśli nasz cholesterol będzie za niski?

Dlaczego cholesterol jest tak ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu?

Jak mało kto wie, cholesterol wspomaga produkcje niezbędnych hormonów, witaminy D oraz żółci. Nie można więc lekceważyć, jego niskiego poziomu. Jako związek chemiczny jest również bardzo silnym antyoksydantem, chroniącym organizm przed nowotworem. Wspiera pracę układu nerwowego, zabezpieczając przed depresją.

Niski poziom cholesterolu przyczyną zaburzeń nastroju

Niezwykle ciekawe okazały się wyniki ostatnich badań, z których wynika, że osoby ze zbyt niskim poziomem cholesterolu  są narażone na zdecydowanie większe ryzyko samobójstwa, zaburzeń dwubiegunowych czy też gwałtownych zachowań. Jak podają specjaliści, cholesterol ma wpływ na poziom serotoniny- a więc substancji związanej z nastrojem.

Cholesterol może uchronić przed rakiem i innymi chorobami

Już w latach 80. ubiegłego wieku odkryto związek pomiędzy zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwór, a niskim poziomem cholesterolu. To bardzo dobra i skuteczna ochrona przed wolnymi rodnikami. Dodatkowo niski poziom cholesterolu we krwi może również przyczyniać się do rozwoju raka żołądka. Warto także wiedzieć, że opisywany związek chemiczny ma ogromny wpływ w walce z różnego rodzaju infekcjami. Paradoksem jest jednak fakt, że zarówno niedobór, jak i nadmiar cholesterolu prowadzi do udaru  mózgu.

Co może oznaczać niski poziom cholesterolu?

Niedobór cholesterolu może być powodem do niepokoju, gdyż sugeruje obecność różnych chorób. Często są one związane z nadczynności tarczycy, bądź chorą wątrobę. Niekiedy też sugeruje, że dany organizm jest niedożywiony na skutek nieprawidłowej diety.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.