Głównym powodem, dla którego coraz więcej osób korzysta z laserowej operacji wzroku jest lepszy komfort życia. Pozbycie się okularów i soczewek kontaktowych jest dużym ułatwieniem w codziennym życiu, szczególnie dla osób, które z różnych powodów nie mogą nosić soczewek. Sprawdź na czym polega zabieg i czy każdy z nas może z niego skorzystać.

Na czym polega laserowa operacja oczu?

Laserowa korekcja wzroku to nowoczesna i bardzo precyzyjna metoda korygująca krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Zabieg przeprowadzany jest za pomocą lasera i nie są wykorzystywane narzędzia chirurgiczne, których większość z nas się obawia. Laser zapewnia o wiele większą precyzje, bezpieczeństwo i małą inwazyjność. Operacja polega na modelowaniu rogówki za pomocą wiązki lasera. Pozwala ona na spłaszczenie lub uwypuklenie rogówki, a w konsekwencji zmianę mocy optycznej oka. Metody korekcji wad wzroku na przestrzeni ostatnich lat bardzo się rozwinęły, co dla wielu osób stwarza szansę na odzyskanie dobrego wzroku.

Kto może skorzystać z zabiegu?

Do zabiegu laserowej korekcji wzroku mogą przystąpić osoby pomiędzy 18 a 55 roku życia, po przejściu badań kwalifikacyjnych. Minimalna granica wieku została określona ze względu na to, że w młodym wieku wady wzroku mogą się rozwijać, a w przypadku laserowej korekcji musi być stabilna co najmniej pół roku. Pierwszym etapem jest przeprowadzenie wywiadu medycznego i szczegółowa diagnostyka stanu oka. Na podstawie wyników lekarz okulista podejmuje decyzję o kwalifikacji do zabiegu. Zakres wad korygowanych za pomocą laserowej korekcji wzroku wynosi:

  • Krótkowzroczność od -0,5 Dsph do –10,0 Dsph
  • Nadwzroczność od +0,75 Dsph do +6,0 Dsph
  • Astygmatyzm do 6,0 Dcyl

Przeciwwskazania do wykonywania zabiegu

Przeciwwskazaniami do zabiegu są przede wszystkim choroby oczu takie jak jaskra, zaćma, stożek rogówki, zmiany w rogówce oraz odwarstwienie siatkówki. Ponadto przeszkodą w wykonywaniu zabiegu laserowej operacji wzroku są nieuregulowane kwestie zdrowotne dotyczące cukrzycy, tarczycy, chorób kardiologicznych i onkologicznych. Zabieg wyklucza również osoby, które zmagają się ze stanem zapalnym oczu, infekcjami, schorzeniami reumatycznymi oraz chorobami tkanki łącznej. Dodatkowo z zabiegu nie mogą skorzystać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Przebieg operacji oczu za pomocą lasera

Pierwszym etapem procesu kwalifikacji do zabiegu jest szczegółowa diagnostyka obejmująca badanie ostrości wzroku do bliży i do dali, komputerowe oraz subiektywne badanie refrakcji, pomiar grubości rogówki, topografie rogówki, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą bezdotykową oraz badanie przedniego i tylnego odcinka oka. Sam zabieg trwa około 30 minut, z czego użycie lasera zaledwie kilkanaście sekund. Operacja jest bezbolesna, ponieważ pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe w postaci kropli do oczu.

Więcej na: https://vidiummedica.pl/laserowa-korekcja-wzroku/

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.