Zioła od dawna były związane z pielęgnacją włosów. To one są najczęściej składnikami szamponów, odżywek, masek oraz płynów do wcierania w skórę głowy. Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym ziołom mający zbawienny wpływ na włosy.

Pokrzywa

Pokrzywa od dawna znana jest jako środek na wzmocnienie cebulek włosowych i zapobiegających łupieżowi. Działa także tonizująco na skórę głowy i pobudza porost włosów. Jest skarbnicą wartościowych substancji. Barwinków (chlorofilu i beta-karotenu), witamin (m.in. K, C, z grupy B), mikroelementów (wapnia, magnezu, żelaza, krzemu, fosforu, siarki), garbników, kwasów organicznych, flawonoidów. Najwięcej ich znajduje się w liściach i korzeniach.

Skrzyp polny

Najważniejszym składnikiem tego ziela jest krzemionka. Krzem hamuje przetłuszczanie się skóry, działa przeciwzapalnie, poprawia ukrwienie skóry głowy. Sprawia, że włosy przestają się łamać i rozdwajać. Jest zalecany w przypadku włosów słabych, skłonnych do wypadania i przetłuszczania.

Rumianek

Rumianek ma w swoim składzie bisabolol – odżywczą substancję likwidującą podrażnienia skory. Działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia skóry głowy. Wzmacnia włosy i uelastycznia je.

Łopian

Ekstrakt olejowy z korzenia łopianu zawiera naturalną inulinę, proteiny, oleje eteryczne i tłuste, substancje garbnikowe, sole mineralne, witaminy. Odżywia i wzmacnia cebulki włosowe, wstrzymuje wypadanie włosów, przyspiesza ich wzrost, regeneruje uszkodzoną strukturę włosów, działa korzystnie przy łupieżu, suchości, podrażnieniach i swędzeniu skóry głowy.

Podbiał

Ekstrakt olejowy z podbiału zawiera glikozydy, śluzy, kwasy organiczne, garbniki, inulinę, olejki eteryczne. Stosuje się go przy świądzie, wypadaniu włosów i podrażnieniach skóry głowy. Reguluje funkcje gruczołów łojowych, stymuluje wzrost włosów.

Tatarak

Surowcem leczniczym jest kłącze tataraku, bogate w olejki eteryczne, terpeny, garbniki, kwasy organiczne, witaminę C, sole mineralne.  Roślina ta stosowana zewnętrznie hamuje łupież i łysienie. Poprawia ukrwienie skóry głowy, pobudza porost włosów.

Aloes

W miąższu aloesu są niemal wszystkie witaminy, jakich potrzebują włosy (A, B i C) i pierwiastki (miedź, magnez, cynk) oraz substancję zatrzymujące wodę. Dzięki temu pobudza on uśpione mieszki włosowe, a także dostarcza bodźców do wzrostu nowych włosów. Sok z aloesu zapobiega również powstawaniu łupieżu (działa grzybobójczo). Substancje zawarte w miąższu aloesu potrafią dostosować swoje działanie do potrzeb różnych rodzajów włosów. Nawilżają suche partie, jednocześnie ograniczając nadmierną pracę gruczołów łojowych. Dlatego aloes idealny jest do włosów mieszanych, tłustych u nasady, suchych na końcu.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.