PółpasicPółpasiec jest to choroba wywoływana przez wirus VZV, z rodziny Herpersviridae. Ponadto wirus VZV jestodpowiedzialny za rozwój innej dolegliwości: ospy wietrznej. Jeżeli dana osoba zarazi się pierwszy raz tym drobnoustrojem, to prawdopodobnie będzie chora na ospę. Jeżeli, natomiast ospa została już przechorowana, to istnieje tylko możliwość zachorowania na półpasiec. Zajadliwość przypadłości wzrasta  niestety wykładniczo z naszym wiekiem.

Zarażenie

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową i powietrzną. Wirusem stosunkowo łatwo się zarazić, nawet będąc kilkanaście metrów od osoby chorej na ospę bądź półpasiec. Zarazić można się na dwa dni przed wystąpieniem wysypki do całkowitego zaniknięcia objawów.

Wirus powodujący półpaśca przemieszcza się przez nerwy. Powoduje to specyficzny rozkład zmian skórnych jak i bardzo dużą bolesność. Zanim choroba się rozwinie można zauważyć jej pierwsze symptomy: ból głowy, ból gardła, złe samopoczucie, stan podgorączkowy.

Charakterystyczne dla półpaśca jest to, że występuje on w różnych miejscach na ciele. Należy wspomnieć, że istnieje spore ryzyko zakażenie oka. Możliwe jest też uszkodzenie rogówki, na której tworzą się pęcherzyki.

Objawy

Głównym z objawów półpaśca jest pojawienie się na skórze charakterystycznych wykwitów.  Początkowo są to płaskie, żywoczerwone plamy, które z czasem przeistaczają się w pęcherzyki zawierające wewnątrz płyn surowiczy. Pęcherzyki pękają. Zostają po nich strupki, które zostawiają po sobie ślady. Nie zalecane jest samodzielne przekuwanie pęcherzy, gdyż istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia ropnego zakażenia bakteryjnego. Chorobie może towarzyszyć wysoka temperatura.

Leczenie

Półpasiec leczy się objawowo. Stosuje się leki przeciwwirusowe (np. Heviran, Acyklovir), ponadto środki dezynfekujące skórę i ogólne medykamenty poprawiające odporność organizmu. Należy też spożywać duże ilości płynów. Jeżeli zajdzie taka konieczność, można podać środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

UWAGA dla kobiet w ciąży.

Kobiety w stanie błogosławionym muszą szczególnie uważać w I trymestrze ciąży na wirusa VZV, ponieważ może on spowodować zarażenie przezłożyskowe płodu. Powikłania jakie mogą wystąpić to:  niedorozwój kończyn, wady układu moczowego, wady oczu dziecka.

Profilaktyką zapobiegania półpaścowi jest sczepienie przeciw ospie.

Tagi: , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.