Istnieje bardzo wiele chorób górnych dróg oddechowych, które pojawiają się i znikają bardzo szybko, zakładając, że są one odpowiednio leczone. Angina jest jedną z najbardziej poważnych chorób gardła. Jest to przede wszystkim choroba zakaźna, którą można się łatwo zarazić z uwagi na to, że jest ona przenoszona drogą kropelkową.

Angina to ogólna toksemia, dlatego też wbrew pozorom jej objawy nie dotyczą wyłącznie gardła. Jest ona wywoływana przez bakterie paciorkowce i jest to ni mniej ni więcej, tylko zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. Charakterystyczne dla anginy jest to, że atakuje ona gardło ropno-nalotowymi zmianami, które puchną razem z gardłem. Nie jest to bynajmniej przyjemne. Angina może powodować szereg powikłań, których możemy się ustrzec, jeśli w porę znajdziemy się u lekarza i podejmiemy zaordynowane przez niego leczenie.

Niestety, ale z uwagi na wysokie podobieństwo antygenów bakteryjnych do niektórych antygenów, jakie występują w naszym organizmie, może dojść do groźnej sytuacji, w której wytworzone przeciwciała przeciwko bakteriom zaczną tak samo reagować z własnymi tkankami. To może wywołać takie choroby autoimmunologiczne, jak choroba reumatyczna, czy też kłębuszkowe zapalenie nerek. Mogą wystąpić również powikłania miejscowe, takie jak ropień około migdałowy czy u dzieci ropień zagardłowy. W leczeniu takich schorzeń niezbędne jest zastosowanie odpowiednich antybiotyków, które będą skuteczne przeciw paciorkowcom z grupy A, z grupy penicylin.

Tagi: , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.