Dobrze zjeść znaczy zdrowo zjeść
Choć wiele wiemy na temat właściwego odżywiania się, bardzo często zapominamy, że właściwa dieta jest kluczem do naszego prywatnego sukcesu- zdrowia. Organizm bowiem potrzebuje określonych ilości białek, węglowodanów, tłuszczów czy minerałów. Nie należy zatem zapominać o błonniku.
Skutki drogi na skróty
Pamiętajmy, że spożywanie błonnika to nie tylko moda, czy wymysł dietetyków- to prawdziwe i realne korzyści dla organizmu. Substancja ta pozwala unikać wielu problematycznych schorzeń czy też dolegliwości, takich jak: otyłość, nadwaga, hemoroidy, zaparcia, nadciśnienie, zespół jelita drażliwego, zatrucie toksynami czy też miażdżyca bądź cukrzyca. Niestety, większość z wymienionych zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Szybkie życie, nadmierny stres oraz niezdrowa dieta- tylko tyle, albo aż tyle wystarczy, by zachorować na którąś z nich.
Zadbaj o właściwą ilość błonnika
Błonnikiem nazywamy substancje roślinne pochodzenia roślinnego, stanowiące odpowiednią mieszaninę niestrawionych resztek pokarmowych. Nie można tu zatem mówić o kaloryczności, gdyż błonnik właściwie nie dostarcza żadnych kalorii. Włókno to jednak posiada minerały takie jak: żelazo, cynk, magnez, potas, fosfor i miedź. Dodatkowo wiąże jony, dzięki czemu oczyszcza organizm z toksyn i ciężkich metali.
Przez wiele lat składnik ten był pomijany w dietach i badaniach naukowych. Dopiero pod koniec lat 70. XX wieku odkryto, jego prawdziwe właściwości. Jego brak w codziennej diecie doprowadził do wielu chorób cywilizacyjnych (wspomnianych wyżej). Osoby, które posiadają specjalnie obmyślone diety spożywają średnio 14 g błonnika na 1000 kalorii przyjmowanych dziennie.
Co jeść?
Co zatem warto jeść, by dostarczać organizmowi niezbędnych składników? Przede wszystkim różnego rodzaju produkty zbożowe, warzywa, orzechy, owoce czy tez otręby. Warto także pamiętać o ciemnym ryżu, pieczywie, płatkach zbożowych, daktylach, malinach i warzywach strączkowych. Dobrze jest gotować posiłki na parze oraz skrobać warzywa, zamiast je obierać. Ci, którzy maja problem z odpowiednią dietą mogą swobodnie podpierać się specjalnymi suplementami diety, dostępnymi w każdej aptece. Dodatkowo należy pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów, gdyż bez tego błonnik może więcej zaszkodzić, niż pomóc.
2 Responses
Potwierdzam że błonnik jest zbawienny w odchudzaniu, odkąd włączyłam go do diety, mam większe poczucie sytości i łatwiej chudną. Powinni jednak uważać na niego osoby z problemami żołądkowymi i jelitowymi.
Pozdrawiam
Przy spożywaniu zwiększonej ilości błonnika trzeba pamiętać i piciu większej ilości wody, bo w przeciwnym razie może powodować zaparcia, nie mogę go jeść za dużo z powodu wzdęć więc na zaparcia stosuję zwykle dicopeg.