Liczne badania i prace naukowców pozwoliły w pełni odkryć tajemnice, skrywane przez bulimię. Mimo tak dużej popularności tej choroby i licznych publikacji naukowych wciąż krążą nieprawdziwe przekonania i mity na jej temat. Oto kilka najpopularniejszych faktów i mitów na temat bulimii.
FAŁSZ: Bulimicy zawsze wymiotują po posiłkach
Bulimia kojarzona jest często z wywoływaniem wymiotów tuż po posiłkach. Jest to jednak błędne przekonanie – nie wszystkie osoby cierpiące na tą chorobę stosują takie praktyki. Podczas bulimii typu nieprzeczyszczającego pacjent w celu utraty zjedzonych kalorii często stosuje głodówki bądź wyczerpujące ćwiczenia fizyczne.
FAŁSZ: Osoby cierpiące na bulimię są przerażająco chude
Kolejną fałszywą informacją jest to, że osoby cierpiące na zaburzenia w odżywianiu są przeraźliwie chude. O ile w przypadku osób cierpiących na anoreksję masa ciała spada znacznie poniżej normy, u bulimików utrzymuje się na średnim poziomie, a niekiedy jest nawet nieco zawyżona. Taka sytuacja jest spowodowana częstymi atakami obżarstwa, którego skutki wbrew oczekiwaniu chorego nie dają się tak łatwo usunąć poprzez wymioty lub stosowane środki przeczyszczające.
PRAWDA: Bulimicy wykazują tendencję do zachowań autodestrukcyjnych
Lekarze twierdzą, że u znacznej części osób, które cierpią na bulimię występuje tendencja do zachowań, mających na celu samozniszczenie i okaleczanie się. Wynika to między innymi z bardzo zaniżonej samooceny i nieatrakcyjnego wyglądu. Czasem zdarza się tak, że chorzy przyjmują wszelkiego rodzaju środki odurzające, które na krótki czas sprawiają, że pacjent zapomina o chorobie.
PRAWDA: Bulimia jest chorobą uleczalną
Choroby, które oparte są na zaburzeniu odżywiania są ciężkie do wyleczenia. Nie są jednak nieuleczalne. Przy stosowaniu odpowiednich metod zaradczych wielu chorym udaje się całkowicie powrócić do normalnego funkcjonowania.
PRAWDA: Na bulimię częściej chorują kobiety niż mężczyźni
Jeżeli chodzi o bulimię , mówienie o chorobie „kobiecej” jest bliższe prawdzie. W przypadku anoreksji jest jednak inaczej. Mężczyźni i chłopcy znacznie rzadziej zapadają na bulimię niż kobiety i dziewczęta, nie oznacza to jednak, że nie chorują na nią w ogóle. Istnieją bowiem przypadki diagnozowania żarłoczności psychicznej również u mężczyzn
FAŁSZ: Główną przyczyną śmierci bulimików jest samobójstwo
Bulimia w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci – jednak niemal 100 % ilość zgonów spowodowana jest dużym spadkiem elektrolitów w organizmie a nie żarłoczność połączona z depresją.
PRAWDA: Bulimicy chętniej poddają się leczeniu niż anorektycy
W przeciwieństwie do anorektyków, bulimicy chętniej poddają się leczeniu. W anoreksji chorzy są przekonani że doprowadzają siebie do atrakcyjnego wyglądu i udoskonalają siebie. Natomiast bulimicy często sami orientują się o swojej chorobie i podejmują odpowiednie leczenie.