Tętno jest parametrem, który ulega ciągłym zmianom zarówno krótko, jak i długotrwałym. Krótkotrwałe zmiany częstotliwości bicia serca możemy zaobserwować na przykład podczas wykonywania wdechów i wydechów, kiedy to w pierwszej fazie wdechu tętno znacznie przyspiesza, a podczas wydechu analogicznie zwalnia.
Szczególne rodzaje tętna
Długotrwałe zmiany tętna dotyczą różnych chorób układu krążenia. W zależności od rodzaju choroby, zmianie ulega jedna lub kilka cech charakterystycznych dla pulsu. Znajomość i umiejętność określenia tych cech to jedno z pierwszych zadań lekarza prowadzącego działania diagnostyczne chorób serca.
- Pierwszym przykładem może być schorzenie zwane stenozą, które objawia się zwężeniem zastawki aortalnej. W przebiegu tej choroby można wyróżnić małe tętno (stopień wypełnienia naczyń krwią) ,leniwe tętno (wolne napełnianie się naczyń ) oraz twarde tętno (efekt wysokiego ciśnienia działającego na naczynia)
- W przypadku niektórych zaburzeń rytmu serca można zaobserwować tętno tak zwane bliźniacze, zwane również dwubitnym. Zjawisko polega na występowaniu bardzo niewyraźnych sygnałów pobudzenia przed właściwym rytmem serca, do daje wrażenia dwóch rytmów bliźniaczych.
- Deficyt tętna jest zjawiskiem powszechnie znanym w medycynie. Występuje podczas przebiegu migotania przedsionków. Występowanie tego zaburzenia stwierdza się, gdy liczba uderzeń serca jest nierówna częstotliwości falistych ruchów tętnic, wyczuwalnych w badaniu palpacyjnym.
- Tętno naprzemienne to szczególny rodzaj pulsu, występujący przy silnym osłabieniu siły skurczu lewej komory. Objawia się ono następowaniem po sobie uderzeń słabszych i mocniejszych, co jest związane z wypełnieniem tętnic krwią.
- Kolejnym rodzajem tętna, jakie należałoby tutaj wymienić jest tętno chybkie (zwane również tętnem Corrigana) objawia się szybkimi zmianami, które polegają na szybkim podnoszeniu tętnic, po czym szybkim spadkiem. Pojawia się ono w przebiegu niektórych chorób tarczycy, anemii, a także niedomykalności zastawek półksiężycowatych.
- Bez wątpienia tętno paradoksalne jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów pulsu. Pojawia się w POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), zapaleniu wsierdzia, astmie oraz tamponadzie serca (przedostanie się krwi do jamy osierdzia, utrudniające wypełnienie się komór podczas fazy rozkurczu) – polega na znacznym obniżeniu wartości ciśnienia skurczowego podczas wykonywania wdechu, co jest stanem dokładnie odwrotnym do normalnego .