Hipertensja jest podstępnym schorzeniem . Jeżeli nie prowadzi się regularnych badań nie można zaobserwować jej objawów. Bardzo mała liczba osób, borykająca się z tym problemem odczuwa lekkie zawroty głowy i senność. W okresie utajenia schorzenie postępuje bardzo stopniowo, wyniszczając strukturę układu krążenia a tym samym determinując ine przykre dolegliwości.
Najczęstsze powikłania
Długotrwały, zwiększony napór krwi na naczynia krwionośne z czasem prowadzi do trwałych uszkodzeń tych organów. Zmianie ulega ich struktura wewnętrzna – funkcja śródbłonka zostaje upośledzona a sama wyściółka naczyń stopniowo niszczy się. W miejscach mikrouszkodzeń gromadzą się złogi . Taka sytuacja jest związana z uwalnianiem przez uszkodzoną tkankę czynnika zwężającego naczynia co odgrywa znaczącą rolę w procesie krzepnięcia krwi. Efektem uszkodzeń struktury układu krwionośnego jest zwężenie światła naczyń, co prowadzi do rozwoju miażdżycy.
Zwiększone ciśnienie krwi jest również przyczyną zmian w budowie serca, co dotyczy szczególnie lewej komory. Pracuje ona pod dużym obciążeniem, co prowadzi do jej przyrostu – taki stan jest zagrożeniem życia, który prowadzi do całkowitego upośledzenia prawidłowego rytmu serca. Najbardziej cierpią najdrobniejsze naczynka krwionośne, które mają bardzo delikatną budowę.
Ciśnienie skurczowe powyżej wartości 200 mmHg prowadzi do uszkodzenia naczyń w siatkówce oka, czego efektem są zaburzenia widzenia. Innym poważnym powikłaniem może być uszkodzenie nerek i rozwinięcie się niewydolności organu. Taka sytuacja prowadzi do konieczności przeprowadzania regularnych dializ . Należy konsekwentnie dbać o ciśnienie krwi, aby nie dopuścić do takich przypadków !
Kiedy w układzie krążenia wystąpią niepokojące zmiany , prowadzące do uszkodzenia niektórych struktur cierpi na tym cały organizm. Doskonałym przykładem jest układ nerwowy. Udowodniono, że choroba nadciśnieniowa zwiększa ryzyko powstawania niedokrwiennego udaru mózgu. Wraz z takim stanem występuje często tak zwany zespół otępienny. Do innych powikłań zdrowotnych należą m.in. intensywne bóle głowy, zlokalizowane tuż w obrębie przestrzeni potylicznej. U chorego mogą pojawić się także drgawki oraz zaburzenia świadomości, gdzie towarzyszyć może znaczna utrata masy ciała.
Koniecznie zmiany
Nieleczona choroba nadciśnieniowa może być przyczyną innych, dużo poważniejszych schorzeń układu krwionośnego, które bezpośrednio mogą zagrażać życiu. Jedynym sposobem na uniknięcie przewlekłej choroby jest natychmiastowe podjęcie programu leczenia , który opracowany zostanie przez specjalistę.