Lepiej zacznij od weryfikowania swoich godzin snu. Mają one duże znaczenie na funkcjonowanie twojego organizmu, a nawet mogą zagrozić twojemu życiu. Sprawdź na jakie choroby jesteś narażony?
Do najczęstszych, które nam zagrażają należą choroby serca i większa podatność na nowotwory. Inne to problemy z metabolizmem, bezsennością, koncentracją czy zmęczeniem. To chyba wystarczające argumenty za tym, by w końcu zacząć dbać o swój sen. Badania pokazują, że Ci którzy za mało śpią mają zwiększone prawdopodobieństwo ryzyka zachorowania na nowotwór. Osoby, które śpią mniej niż 7 godzin są bardziej podatne na choroby serca. Więcej snu powoduje większą podatność na otyłość. Mniej snu to także krótsze życie o 20%. Nadal uważasz, że sen nie jest tak ważny? Ważna jest jego regulacja. Istotne jest to w jakim jesteś obecnie wieku.
Jak wygląda przegląd wiekowy snu? Małe dzieci potrzebują znacznie większej dawki snu. Noworodki potrzebują około 16 godzin. Oczywiście jest to zależne od kilku czynników: wiek, metabolizm i codzienna aktywność. Dzieci, które mają roku potrzebują już 4 godzin mniej. Pierwszoklasista musi odsypiać 10-12 godzin. Nastolatek powinien spać około 8,5-9 godzin. Często w tym okresie melatonina, czyli hormon, który odpowiedzialny jest za regulacje rytmu snu oraz aktywności zaczyna działać w późnych godzinach nocnych. Dlatego rodzice powinni szczególnie zwrócić uwagę na podstawowe błędy, które popełniają. Nie powinni pozwalać nastolatkom picia Coca-coli ani żadnych napojów energetycznych. Powinni również zabronić oglądania filmów, w których występują akty przemocy i agresji. Ważne jest dodatkowo zachęcić nastolatka do sportu. Dorośli w wieku od 20 do 40 roku życia potrzebują podobnej dawki snu, czyli około 8 godzin. Ci, którzy mają 40-60 lat powinni spać o godzinę krócej, osoby w wieku 60 lat 6 godzin z drzemką w ciągu dnia. Świetnie przedstawia ten cykl infografika przygotowana przez firmę Dormeo.
Porady udostępniane na stronie powinny być skonsultowane z lekarzem. Przed zastosowaniem każdego leku, suplementu diety, wyrobu medycznego opisanego na stronie należy zapoznać się z ulotką zawierającą wskazania, przeciwwskazania i możliwe działania niepożądane. Autor strony nie ponosi odpowiedzialności za skutki stosowania którejkolwiek z opisywanych metod.