W tym roku zima hojnie obdarzyła nas śniegiem. Aż żal z niego nie skorzystać. Oferta sportów zimowych jest bardzo bogata. Warto sprawdzić się w jakiejś dyscyplinie, nie tylko dlatego, że jest to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Warto, ponieważ w przyjemny sposób zapewnimy sobie codzienną dawkę ruchu i aktywności fizycznej.
Jeżeli do tej pory nie uprawiałeś sportów zimowych, nie musisz od razu skakać na głęboką wodę. Spacer jest świetnym wyborem. Wystarczy odpowiednie, nieprzemakalne obuwie oraz ciepła odzież. Dobrym pomysłem jest ubranie się na cebulkę – na pewno sprawdzi się bielizna termoaktywna, polar i lekka kurtka.
Podjęcie pierwszego kroku w kierunku przebywania na świeżym powietrzu zimą jest bardzo ważne. Wzmacnia naszą odporność i stymuluje układ mięsniowo – stawowy do pracy. Wpłynie to nie tylko na nasze lepsze samopoczucie, ale również na zdrowie. Dzięki temu łatwiej przebrniemy przez okres częstych infekcji.
Jeżeli lubisz adrenalinę i nowe wyzwania – zima oferuje Ci naprawdę wiele. Narty, snowboard, łyżwy lub sanki. Na pewno znajdziesz coś dla siebie, a przy pomocy instruktora masz szansę na załapanie porządnych podstaw już podczas pierwszego sezonu praktyki.
Żeby jednak wyjść z domu i wprowadzić nową aktywność fizyczną w naszą codzienność należy odpowiednio się zmotywować. Pamiętaj, że sport ma dostarczać nam przyjemności, a nie przykrego poczucia obowiązku. Dlatego, jeżeli czujesz że dana dyscyplina nie sprawia Ci satysfakcji, odpuść i poszukaj czegoś bardziej dostosowanego do własnych możliwości. To, że sąsiad zachwala sobie biegi długodystansowe, nie znaczy, że nam też powinny one zapewnić poczucie spełnienia. Każdy organizm jest inny i należy to zaakceptować by móc odnaleźć to co dla niego najlepsze.
Jednak początki nie bywają łatwe i wymagają narzucenia sobie odpowiedniego rygoru. Przede wszystkim – nie odkładaj planów na jutro, ale realizuj je od razu. Pomoże Ci to w stworzeniu samodyscypliny i zapewni regularność w aktywności fizycznej, a to jak wiemy, stanowi klucz do sukcesu.
Kontuzje są nieodłącznym elementem sportu. Stłuczenia, bóle mięśni lub stawów spotykają prawie każdego entuzjastę zimowych rekreacji. Jednak możemy sobie w łatwy sposób pomóc podczas regeneracji i zdrowienia naszego organizmu. Jeżeli kontuzja nie jest poważna i mimo bólu możemy pozostać aktywni, warto wybrać się na basen. Nasze ciało w wodzie odpoczywa, stawy i mięśnie są odciążone, dzięki czemu szybciej się regenerują. Tuż po urazie należy wspomóc się zimnymi okładami. Zmniejszą obrzęk i dolegliwości bólowe.
Skuteczną pomocą w łagodzeniu dolegliwości bólowych jest farmakoterapia, a dokładniej niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Zawierają one różne substancje czynne różniące się m.in. szybkości działania przeciwbólowego, siłą działania, częstością występowania działań niepożądanych np. leki zawierające deksketoprofen szybko łagodzą ból i mogą być stosowane w przypadku ostrego bólu na pusty żołądek. Większość NLPZ-tów należy przyjmować tylko podczas posiłku, aby zmniejszyć ilość występowania działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego, ale to opóźnia działanie leku, na którym nam tak zależy. NLPZ dostępne są w formach doustnych (np. tabletki, kapsułki lub granulat do sporządzania roztworu doustnego, który zaczyna działać znacznie szybciej niż forma tabletkowa) oraz jako preparaty do stosowania miejscowego (np. żele, maści). Zarówno te doustne jak i miejscowe NLPZ działają nie tylko przeciwbólowo, ale i zmniejszają toczący się proces zapalny.