Fibromialgia jest przewlekłą i niezapalną chorobą reumatyczną tkanek miękkich. Szacuje się, że w Polsce schorzenie to dotyczy od 3 do 6 % populacji naszego kraju. Fibromialgia rozwija się przede wszystkim w wieku dorosłym, najczęściej w 4 lub 5 dekadzie życia. Częściej zapadają na nią kobiety aniżeli mężczyźni. Stanowią ona ponad 3/4 wszystkich przypadków zachorowań na to schorzenie.
Patomechanizm rozwoju choroby
Etiologia fibromialgii nie jest do końca poznana. Liczne badania i obserwacje kliniczne wykazały iż w patogenezie tej dolegliwości kluczową rolę mogą odgrywać zaburzenia przetwarzania bodźców w centralnym układzie nerwowym, nieprawidłowe stężenie neuroprzekaźników, takich jak serotonina, somatomedyna, pewne predyspozycje genetyczne, a także zaburzenia na osi podwzgórze-przysadka-nadnercza.
Jakie są objawy fibromialgii?
Znamienne objawy fibromialgii to przede wszystkim uciążliwy i trudny do zniesienia ból. Może on być umiejscowiony punktowo lub obejmować całe ciało. Początkowo schorzenie to zazwyczaj obejmuje okolice krzyżowe kręgosłupa, skąd bardzo często promieniuje do barków, łokci oraz potylicy. Ból może rozchodzić się również aż do bioder i z czasem obejmować także kończyny dolne. Bardzo często jest on również odczuwany w klatce piersiowej oraz szczęce. Wspomniane dolegliwości bólowe dotyczą przede wszystkim tkanek miękkich otaczających stawy, a więc mięśni, ścięgien i więzadeł. Bóle mięśni nasilają się podczas spoczynku, a paradoksalnie każdy ruch przynosi choremu ulgę. Intensywność dolegliwości jest różna, ból rośnie i maleje okresowo, raz ma charakter stały, raz pulsacyjny. Towarzyszy mu często uczucie mrowienia i drętwienia.
Charakterystycznym objawem fibromialgii jest również chroniczne zmęczenie, uniemożliwiające z czasem normalne funkcjonowanie. Z tym objawem wiąże również kolejny symptom tego schorzenia, a mianowicie zaburzenia snu, w postaci bezsenności. Brak snu, uniemożliwia skuteczną regenerację organizmu, nasilając objawy pierwotnej choroby. Wśród dolegliwości osób cierpiących na fibromialgię należy wymienić ponadto zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, zaniki pamięci, a także migrenę, zawroty głowy, kołatanie serca i problemy żołądkowo-jelitowe.
Fibromialgia jest nieuleczalną, uciążliwą, przewlekłą chorobą, utrudniającą, a z czasem uniemożliwiającą samodzielne funkcjonowanie. Życie z tym schorzeniem jest wyzwaniem i nieustającą walką. Jednakże stosując odpowiednie leczenie farmakologiczne, psychologiczne oraz fizykoterapię można znacząco podnieś komfort życia chorego.