Rodzice, którzy muszą wrócić do pracy, najczęściej decydują się na żłobek. Jest to znacznie tańsze rozwiązanie niż zatrudnienie opiekunki. Koszty miesięcznego pobytu dziecka w żłobku mogą znacznie się różnić w zależności od rodzaju placówki, lokalizacji oraz dodatkowych usług. Zastanawiasz się nad wyborem żłobka? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są miesięczne koszty pobytu dziecka w żłobkach publicznych i prywatnych.
Opłaty za żłobek państwowy
Żłobek państwowy jest znacznie tańszy niż żłobek prywatny. Miesięczne koszty wynoszą zwykle kilkaset złotych. Wysokość czesnego w publicznych żłobkach może się różnić w zależności od lokalizacji i wysokości dofinansowania z budżetu miasta lub gminy. W państwowych placówkach opłaty dzielone są na dwie części: część stała oraz opłaty za wyżywienie. W przypadku wyżywienia obowiązuje stawka za każdy dzień pobytu dziecka w żłobku. W przypadku choroby malucha lub innych powodów nieobecności dziecka rodzic nie ponosi kosztów wyżywienia. Opłata stała jest niezmienna, ale istnieje możliwość dofinansowania z budżetu gminy, w przypadku rodzin o niskich dochodach.
Ile kosztuje żłobek prywatny?
Opłaty za miesięczny pobyt dziecka w żłobku prywatnym uzależnione są od lokalizacji i oferty edukacyjnej. W dużych miastach takich jak Warszawa trzeba się liczyć z opłatami za niepubliczny żłobek od 1500 do nawet 3000 złotych miesięcznie. Dla wielu rodziców, którzy nie mogą skorzystać z państwowych placówek, jest to spore obciążenie dla domowego budżetu. Z tego powodu w wielu miastach i gminach dostępny są różne możliwości dofinansowania. W stolicy Polski funkcjonuje Warszawski Bon Żłobkowy, która pozwala obniżyć opłaty za prywatny żłobek o 400 złotych miesięcznie. Aby skorzystać z dofinansowania, trzeba spełnić określone wymagania dotyczące zamieszkiwania i odprowadzania podatków na terenie danego miasta, czy gminy, a także wysokości dochodów na członka rodziny.
Żłobek państwowy, czy prywatny – który wybrać?
Wybór żłobka uzależniony jest od wielu czynników, jednak najważniejszym kryteria dla większości rodziców to dostępność miejsc oraz wysokość opłat. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest żłobek publiczny, ale liczba miejsc w takich placówkach jest bardzo ograniczona. Warto również wiedzieć, że w przypadku żłobków publicznych pierwszeństwo przyjęcia mają dzieci niepełnosprawne lub wychowywane niepełnosprawnych rodziców, pochodzące z rodzin wielodzietnych lub wychowywane przez samotnych rodziców. Zasady rekrutacji do państwowych żłobków sprawiają, że wielu rodziców zmuszonych jest zapisać dziecko prywatnej placówki.
W prywatnych żłobkach rekrutacja trwa przez cały rok kalendarzowy, a przyjęcie dziecka uzależnione jest jedynie od dostępności miejsc w danej grupie wiekowej. Warto pamiętać, że choć opłaty w prywatnych żłobkach są znacznie wyższe, to mają one wiele zalet. Przede wszystkim mniejsze grupy dzieci, co wpływa na bardziej indywidualne podejście do każdego malucha, a także dopasowanie zajęć dydaktyczno-edukacyjnych do potrzeb, zainteresowań i umiejętności. Oferta edukacyjna jest także znacznie bardziej rozbudowana niż w przypadku państwowych placówek. Żłobki prywatne najczęściej znajdują się w domach jednorodzinnych ze starannie urządzonym placem zabaw i nowocześnie urządzonymi salami. Dodatkowymi atutami niepublicznych placówek są dogodna lokalizacja, prywatny parking oraz własna kuchnia. Bogata oferta zajęć edukacyjnych, przyjazna atmosfera, smaczne, domowe posiłki sprawiają, że coraz więcej rodziców decyduje się na prywatny żłobek. Przed podjęciem warto porównać oferty poszczególnych placówek, zapoznając się z informacjami dostępnymi na stronach internetowych lub odwiedzając osobiście wybrany żłobek, a także sprawdzić opinie rodziców, np. na temat żłobka Słoneczko w Warszawie.
Artykuł sponsorowany.