Czerniak, jak każdy nowotwór może być skutecznie wyleczony, pod warunkiem, iż zostanie maksymalnie wcześnie wykryty. Niestety wraz z upływem czasu, szanse na wyzdrowienie maleją. Sam proces leczenia, jak w przypadku każdego innego nowotworu nie należy do najprostszych. Poniżej zaprezentowane zostały najpopularniejsze metody walki z tą okropną chorobą.
Na skórze pojawia się wiele znamion. Każde z nich, jeśli przekracza 5 mm wielkości, jest zdecydowanie powiększone, wielokolorowe albo też ciemne, asymetryczne czy sączące się, należy wycinać- nawet, jeśli nie ma się pewności, czy to czerniak. Tylko badanie histopatologiczne pozwala bowiem na dokładne postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Chirurgia profilaktyczna
Każdy zmieniony fragment, wycinany jest wraz z marginesem wycięcia, czyli z otoczka tkanek, w których ewentualnie mogą tkwić komórki nowotworowe. Jest to niewielka część, choć w przypadku potwierdzenia obecności czerniaka, powiększa się nawet do 2 centymetrów.
Chemio- i radioterapia
Jeśli potwierdzają się najgorsze rokowania, jakimi są oczywiście wiadomości o obecności nowotworu złośliwego, wywczas leczenie nie kończy się wyłącznie na wycięciu znamiona. Niestety, jak w przypadku innych nowotworów, konieczne jest włączenie chemioterapii, której celem jest zabicie wszystkich komórek nowotworowych oraz zapobieganie występowaniu kolejnych przerzutów. Czasem stosowana jest także radioterapia, a więc miejscowe leczenie sporymi dawkami promieniowania.
Immunoterapia
Jeszcze innym sposobem leczenia jest tzw. immunoterapia, polegająca na pobudzaniu białych ciałek krwi do zwalczania komórek nowotworowych. To delikatna modyfikacja czynności układu odpornościowego. Nowoczesna i ponoć skuteczna.
Samokontrola znamion
Istnieje jeszcze pojęcie samoleczenia czerniaka, które oczywiście nie jest definicją dosłowną. Chodzi tu jednak o baczną obserwację własnego ciała i sprawdzanie, czy nie pojawiają się jakies niepokojące objawy czy znamiona.