Nadciśnienie w dzisiejszych czasach opiera się na leczeniu farmakologicznym, które ma coraz większą skuteczność i stanowi maksymalne źródło bezpieczeństwa. Schorzenie to jest jednak stanem wymagającym szczególnej kontroli i skłania nas do całkowitej zmiany niektórych nawyków w codziennym życiu. Do owych nawyków należą przede wszystkim rezygnacja z palenia papierosów oraz z potraw, mogących nasilać wzrost ciśnienia krwi. Warto również brać udział w licznych terapiach , które wspomagają aktywność fizyczną oraz stosować kuracje ziołowe.
Co na nadciśnienie?
Kuracje ziołowe są często spotykane w leczeniu wszelkich schorzeń w tym również nadciśnienia. Posiadają one silne właściwości, które neutralizują przyczyny wysokiego ciśnienia. Najpopularniejszym środkiem zaradczym jest jemioła, która stanowi podstawowy składnik preparatów ziołowych przeznaczonych hipertensji. Swoje nieocenione właściwości zawdzięcza substancji, zwanej kwasem aminomasłowym. Jest on głównym środkiem odpowiedzialnym za redukcję i obniżenie ciśnienia.
Poza jemiołą, korzystne działanie w walce z chorobą nadciśnieniową wykazuje również głóg. Zawiera on duże ilości związków zwanych flawonoidami, które łagodzą objawy choroby a także procyjanidynę , odpowiedzialną za ochronę żył i tętnic.Stosowanie głogu jest bezpieczne, bowiem roślina ta nie powoduje żadnych powikłań, a poza tym cechuje się wysoką skutecznością. Wymaga jednak od pacjenta systematycznego przyjmowania.
Kolejną zbawczą rośliną jest rozmaryn, który w dużych ilościach możemy dodawać do jedzenia. Oprócz stosowania go jako przyprawę, rozmaryn można także spożywać w postaci naparów. Zawierają one bowiem wyciąg z olejków eterycznych , polifenole oraz flawonoidy – związki te mają także silnie działanie utleniające.
Jednym z głównych związków należących do flawonoidów jest rutyna, która zapobiega utlenianiu się wielu witamin z organizmu i wzmacnia jego odporność, powodując duże rzadsze pojawianie się infekcji. Rutynę można spotkać w ziołach takich jak : czarny bez, ziele gryki oraz fiołek trójbarwny.
Przede wszystkim owoce
Przeciwutleniacze to związki, które pełnią ważną rolę w leczeniu choroby nadciśnieniowej, dlatego też w diecie nie może zabraknąć większego udziału owoców. Ciemne jagody, aronia oraz śliwki stanowią największe źródło substancji, dla których ważne jest dobro naszego serca i jego prawidłowe funkcjonowanie.