Cukrzyca, niepozorna choroba, która nieleczona, może doprowadzić nawet do śmierci. Nie wolno więc pod żadnym pozorem bagatelizować jej objawów. W momencie zdiagnozowania tej choroby, koniecznością jest podjęcie odpowiednich działań i leczenia.
Najważniejszą rzeczą, jest dbanie o utrzymanie odpowiedniego stężenia glukozy, na poziomie do 140. Wynik ten w dwie godziny po posiłku nie powinien być jednak wyższy, niż 50 procent stężenia cukru na czczo. I tutaj dochodzimy do sedna sprawy: w leczeniu cukrzycy ważne są cztery elementy: odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, edukacja chorego oraz leki przeciwcukrzycowe.
Nieoceniona insulina
Odkrycie insuliny pozwoliło na uzyskanie nagrody Nobla i przyczyniło się do obniżenia ilości zgonów spowodowanych śpiączką cukrzycową. Jak dotąd, to właśnie terapia insulinowa pozwala na osiąganie najlepszych wyników w walce z chorobą. Kiedy są konieczne zastrzyki z insuliny?
Wtedy, gdy ludzki organizm zaprzestaje produkcji własnej insuliny albo też gdy jej wytwarzanie jest niewystarczające. Niekiedy zdarza się także występowanie poważnych zaburzeń w przemianie materii, co objawia się obecnością acetonu w moczu. Wówczas terapia insulinowa musi się rozpocząć bezzwłocznie. Podobnie, jak w sytuacji, gdy pacjent ma uszkodzoną wątrobę czy też nerki, albo okazuje się, że kobieta jest w ciąży, a dotychczas przyjmowane, doustne leki w ciągu 14 dni nie specjalnie obniżyły stężenie glukozy we krwi. Niekiedy wskazaniem do stosowania insuliny może być także przebycie udaru mózgu, zabieg angioplastyki wieńcowej czy tez poważna operacja chirurgiczna.
Jak stosuje się insulinę?
Standardem jest przyjmowanie insuliny w postaci podskórnych zastrzyków. Obecnie, na rynku farmakologicznym znajdują się specjalne aplikatory, zdecydowanie ułatwiające codzienne zabiegi. To one stopniowo wyparły tradycyjne i uciążliwe strzykawki wraz z igłami. W zależności od stadium choroby liczba dobowych wstrzyknięć jest zróżnicowana. Na początku zwykle wystarcza już jedna dawka. Z czasem, gdy dolegliwość jest bardziej uciążliwa, wykonuje się od dwóch aż do czterech wstrzyknięć na dobę. Niekiedy alternatywą do podskórnych wstrzyknięć jest stosowanie pompy insulinowej. W tym przypadku uwalniana substancja jest podawana w sposób powolny, w bardzo niewielkich dawkach, co niejako naśladuje działanie ludzkiego organizmu.
Doustne środki przeciwcukrzycowe
Zaawansowane leki przeciwcukrzycowe są zwykle stosowane wtedy, gdy trzustka pracuje, ale nie wytwarza odpowiedniej ilości insuliny. Niestety, aby terapia działała, należy ściśle przestrzegać pewnych norm i zasad. Stosować odpowiednią dietę, ruszać się na świeżym powietrzu, pozbyć się zbędnych kilogramów.