Krótkowzroczność, zwana inaczej bliskowzrocznością lub miopią, to wada wzroku polegająca na wyraźnym widzeniu przedmiotów, które znajdują się blisko, przy jednoczesnym słabym, zamazanym widzeniu przedmiotów, które są oddalone. Przypadłość ta występuję dosyć często, choć często bywa lekceważona. Krótkowzroczność z wiekiem może się nasilać i prowadzić do schorzeń dużo poważniejszych – jaskry, zaćmy, odwarstwiania siatkówki. Nie są dokładnie znane przyczyny krótkowzroczności, wiadomo jednak, że może mieć podłoże genetyczne. Częste wpatrywanie się w monitor, czytanie przy słabym oświetleniu, mała aktywność na świeżym powietrzu również może sprzyjać rozwojowi wady.

Metody usuwania wad wzroku – jak leczyć krótkowzroczność?

Krótkowzroczność można korygować różnymi metodami. Najpowszechniejsza to okulary. Krótkowzroczność może pojawić się w każdym wieku, również u dzieci. Okulista po badaniu wzroku może zalecić odpowiednie okulary, które pozwolą skorygować i zapobiegną rozwojowi krótkowzroczności.

Okulary można zastąpić soczewkami kontaktowymi, które są wygodniejsze od okularów, nie przeszkadzają w czasie uprawiania sportów, nie parują i nie mokną na deszczu. Można wybrać soczewki jednodniowe, tygodniowe, miesięczne lub kwartalne. Oczywiście okulary i soczewki to nie jedynym metody usuwania wad wzroku. Współczesna medycyna oferuje zabiegi, które potrafią poprawić jakość widzenia.

Krótkowzroczność – zabiegi usuwające wadę wzroku. 

Metody chirurgiczne są dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają dość noszenia okularów lub soczewek. Mogę one całkowicie zlikwidować lub znacznie zmniejszyć występującą wadę. Jakie są metody leczenia wad wzroku?

Laserowa korekcja wzroku – zabieg laserowej korekcji wzroku można wykonać u osób dorosłych, u których wada jest ustabilizowana. Polega na operacyjnym modelowaniu rogówki. Zabieg jest bezbolesny i przywraca natychmiast ostrość widzenia. Może całkowicie zlikwidować krótkowzroczność. Wśród metod laserowej korekcji wzroku można wyróżnić korekcje metodą Lasik, do której używany jest nowoczesny laser femtosekundowy.

Ortokorekcja – to innowacyjna metoda, która polega na zakładaniu na noc specjalnych ortosoczewek, które na około 16 godzin przywracają ostrość widzenia. W nocy rogówka podlega delikatnemu modelowaniu, kształt rogówki utrzymuje się przez kilkanaście godzin. Po zaprzestanie używania ortosoczewek rogówka wraca do pierwotnego kształtu i wada jest na takim samym poziomie, na jakim była wcześniej. Metoda może być stosowana u dzieci powyżej 10 roku życia, może spowolnić lub całkiem zatrzymać wadę.

Keratotomia radialna – to metoda chirurgiczna, która polega na nacięciu rogówki, tak aby wywołać delikatne bliznowanie i spłaszczenie krzywizny rogówki. Jest dość rzadko stosowana, może powodować komplikacje. Może być wykonywana u osób dorosłych.

Zabieg z użyciem  soczewki fakijnej – to nowoczesna technika, która polega na wszczepieniu sztucznej soczewki do tylnej komory oka w przestrzeń między tęczówką a soczewką własną. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny, efekty widoczne są natychmiast po zabiegu.

Krótkowzroczność to bardzo powszechna wada, która, wraz z rozwojem nowych technologii i w związku z coraz większą ilości czasu spędzanego przed sprzętem elektronicznym, będzie się rozwijać. Na szczęście są metody, dzięki którym wadę można zachować, a czasami całkowicie wyleczyć. Warto pamiętać, aby w razie zauważenia problemów ze wzrokiem, trzeba zgłosić się do lekarza, nie należy czekać aż wada znacznie się rozwinie.

Więcej informacji znajdziecie na: blikpol.pl

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.