Dentysta – nie jedna osoba na sam dźwięk tego słowa dostaje gęsiej skórki. Serce zaczyna trochę szybciej bić i ogólnie zaczyna czuć się nieswojo, czyli doświadcza elementów składowych, w tym przypadku somatycznych i behawioralnych, strachu.

Strach pojawia się gdy jakiś obiekt budzi nasze obawy bądź powoduje, że zaczynamy czuć się zagrożeni, co wpływa na podejmowanie zachowań, które mają oddalić nas od owego obiektu. Jest to naturalna reakcja, dzięki której jesteśmy w stanie szybko zareagować na zbliżające się niebezpieczeństwo np. nadjeżdżający samochód, bądź agresywne zwierze. Pokrewnym uczuciem jest lęk, jednak w tym przypadku zagrożenie nie jest jasno określone. Stąd możemy odczuwać lęk przed oceną, bądź wystąpieniami publicznymi a także przed wizytą u stomatologa.

Jednym z możliwych sposobów poradzenia sobie z lękiem przed dentystą jest zastosowanie jednej z metod relaksacji np. wizualizacji. Przykładowa wizualizacja mogłaby wyglądać tak: przed zaplanowaną wizytą u dentysty usiądź i poświęć chwilę aby wyobrazić sobie jak będzie ona przebiegała. Odpręż się, weź kilka głębokich wdechów i wyobraź sobie gabinet oraz samego lekarza. Postaraj się przywołać jak najwięcej szczegółów, łącznie z zapachami i dźwiękami, które zwykle towarzyszą twoim wizytom. Poczuj spokój i odprężenie. Wyobraź sobie jak spokojnie odbywa się cała wizyta. Na koniec weź kilka głębokich oddechów i otwórz oczy.

Siedząc już na fotelu dentystycznym można zastosować inny sposób, a mianowicie przekierowanie uwagi, ze stresującego bodźca np. odgłosu wiercenia. Jak odwrócić uwagę w takiej sytuacji? Na przykład skupiając się na wystroju gabinetu, licząc powtarzające się w nim elementy, czytając szczegółowo napisy, które się w nim znajdują bądź planując pozostałą część dnia lub listę zakupów.

Warto również zastanowić się skąd pochodzi odczuwany niepokój, czy ma np. związek z jakimś wspomnieniem z przeszłości bądź wynika z dotychczasowych doświadczeń z dentystą lub jest częścią przekonania/opinii o osobach wykonujących ten zawód. Czasem zastanowienie się nad źródłem lęku i poddanie go ponownej ocenie pozwala go „oswoić”.

Należy pamiętać, że unikanie sytuacji wiążących się z odczuwaniem lęku przynosi tylko chwilową ulgę i powoduje, że po pewnym czasie zmierzenie się z obiektem lub sytuacją, która go wywołuje staje się coraz trudniejsze.

Jeśli masz poczucie, że odczuwany lęk dezorganizuje Twoje życie a stosowane do tej pory sposoby nie przynoszą zamierzonego efektu, warto zastanowić się nad wizytą u specjalisty.

Tagi: , , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.