Wartości opisujące ciśnienie krwi tętniczej wraz z tętnem stanowią nierozerwalne i podstawowe badania, które powinny być przeprowadzane przez każdego z nas, możliwie często. Wielu lekarzy proponuje nawet stworzenie odrębnego zeszyciku, w którym powinny zapisywane być poszczególne pomiary ciśnienia. Taki notes będzie bowiem bardzo przydatny na wizycie lekarskiej, jeśli coś z naszym zdrowiem będzie nie tak. Przekonaj się, że mierzenie ciśnienia to bardzo ważna kwestia!
Przede wszystkim regularność!
Dla własnego dobra i samopoczucia pomiary ciśnienia tętniczego powinny mieć miejsce codziennie. Dlaczego? Przede wszystkim to dzięki nim można zaobserwować niepokojące zmiany, mogące sugerować pierwsze objawy. Tym bardziej, że każdy z nas, potencjalnie narażony jest na te samo działanie czynników zewnętrznych.
Warto wiedzieć, że wczesne wykrycie dolegliwości, jaką jest nadciśnienie, jest sposobem na uniknięcie dalszych problemów, a w konsekwencji niwelowanie ryzyka występowan8ia wielu poważnych chorób i przypadłości. Ponadto samo badanie ciśnienia umożliwia również wykrycie innych dolegliwości.
W jaki sposób prawidłowo mierzyć ciśnienie?
Wiele osób, zwłaszcza starszych posiada stary model ciśnieniomierza, który w znacznym stopniu może utrudniać odczyt właściwych pomiarów. Działa on bowiem przy pomocy metody Korotkowej. Składa się ze stetoskopu i sfigmomanometra, a odczyt wyników musi nastąpić w odpowiednim momencie. To na tym etapie popełnianych jest najwięcej błędów. Najczęściej związane są one ze zbyt wysokim umiejscowieniem mankietu zakładanego na rękę, co skutkuje błędnym odczytem. Także to, w jakiej pozycji przeprowadzane jest badanie może mieć ogromny wpływ na jego wynik. Najlepszą opcją jest pomiar ciśnienia na siedząco, ze swobodnie opartą na stole ręką.
Zły obraz rzeczywistości może także wynikać z przeprowadzania badania bezpośrednio po aktywności fizycznej, gdyż każdy rodzaj ruchu zmienia ciśnienie krwi i wypacza prawidłowe wyniki. Na co najmniej pół godziny przez pomiarem, człowiek nie powinien także spożywać tłustych, obciążających organizm posiłków. Problemem może być także palenie papierosów, spożywanie alkoholu czy też picie kawy, co w dniu pomiaru powinno być całkowicie wyeliminowane.
Dodatkowe informacje
Pamiętajmy, że prawidłowy pomiar jest głównie dla nas. Dlatego dokładajmy starań, aby każde badanie przeprowadzane było we właściwych, tych samych warunkach. Wówczas może stać się podstawą do dalszych rozważań o zdrowiu, w przypadku jakichkolwiek odchyleń od normy.