Zbyt niski puls to dość częste zjawisko wśród naszych rodaków, które jest częstą przyczyną wizyt w gabinetach kardiologicznych. Jednak zbyt niska częstotliwość pracy serca nie musi od razu oznaczać groźnej choroby.
Tętno bowiem wraz z wiekiem sukcesywnie się zmniejsza, co można zaobserwować w czasie dorastania. U małych dzieci puls zazwyczaj wynosi ponad 100 uderzeń na minutę, zaś u osób dorosłych zmniejsza się do około 60.
Barykardia
Niski puls jest jednak dość często przyczyną różnych dolegliwości, zwłaszcza, gdy obserwuje się go u osób, u których teoretycznie nie powinien się pojawić. Zaniepokoić się powinny przede wszystkim młode osoby, które nie uprawiają żadnych sportów, ponieważ puls zależy również ściśle od naszej aktywności fizycznej. Serce zbudowane jest głównie z tkanki mięśniowej, więc ulega ono wytrenowaniu jak każdy mięsień w naszym ciele.
U wyczynowych sportowców tętno w spoczynku może być naprawdę niskie, a mimo to nie odczuwają oni żadnych dolegliwości. Tętno trzeba kontrolować, a pomocnym urządzeniem może być tu prosty pulsometr, który w porę może wykryć stan zwany bradykardią. Jest to schorzenie, które należy do rodzaju zaburzeń rytmu serca, kiedy częstotliwość pracy nie przekracza 50-60 uderzeń na minutę.
Pulsometry – po co i do czego :))
Tak niskie tętno niesie za sobą konsekwencje zdrowotne, których z całą pewnością nie można lekceważyć. Serce bowiem pracuje zbyt wolno. Transportowany wraz z krwią tlen nie zaspokaja całkowicie popytu organizmu, co wywołuje łagodne objawy niedotlenienia. Przede wszystkim często dochodzi do powstawania zawrotów głowy, osoba chora jest osłabiona, otępiała.
Niski puls powoduje także szybką męczliwość, która może nawet utrudniać pracę lub naukę. Nierzadko dochodzi również do omdleń lub utraty przytomności. Bradykardia może być również zwiastunem innych chorób serca, no. poważnych zaburzeń rytmu, choroby niedokrwiennej lub wrodzonych wad genetycznych, ale również choroby tarczycy i wątroby.
Czy niski puls się leczy?
Niski puls nie zawsze wymaga leczenia. Należy poddać się terapii tylko wtedy, kiedy bradykardia powoduje powstawanie uciążliwych dla pacjenta objawów. Nie ma potrzeby wdrażania leczenia w przypadku, gdy osoby cierpiące na niski puls mają na co dzień dobre samopoczucie, bądź cechują się zwiększoną aktywnością fizyczną. Jeśli jednak stan ten nas niepokoi, warto zasięgnąć porady lekarza specjalisty.