Istnieje przekonanie, że prezerwatywa jest tanim i łatwo dostępnym środkiem chroniącym przed zakażeniem wirusem HIV. Czy rzeczywiście daje ona stuprocentową skuteczność?
Kiedy seks jest całkowicie bezpieczny?
Jedynym pewnym sposobem na uniknięcie zakażenia wirusem HIV jest całkowita abstynencja seksualna lub sytuacja, gdy partnerzy są zdrowi i nie mają kontaktów seksualnych z innymi osobami. Współżycie seksualne z przygodnymi partnerami, o których wiemy niewiele jest zawsze ryzykowne. W takich sytuacjach można jedynie minimalizować ryzyko zakażenia, nie zniknie ono jednak całkowicie.
Jaką skuteczność daje użycie prezerwatyw?
Według badań prezerwatywy dają od 90 do 95 proc. ochrony przed zakażeniem wirusem HIV. Należy jednak pamiętać, że ich skuteczność zależy od przestrzegania kilku żelaznych zasad. Po pierwsze należy dbać o ich właściwe przechowywanie. Prezerwatywy są narażone na wahania temperatur. Nie powinno się ich również nosić, np. w tylnej kieszeni spodni. Poza tym, nie można ich otwierać używając ostrych narzędzi, ponieważ w takiej sytuacji istnieje ryzyko uszkodzenia lateksu. Warto pamiętać również o tym, że trzeba je zakładać przed rozpoczęciem stosunku seksualnego i zdejmować dopiero po jego zakończeniu. Do stosunków analnych, podczas których ryzyko zakażenia HIV jest największe, należy wybierać specjalne prezerwatywy o grubszych niż zwykłe ściankach.
Wśród stałych par heteroseksualnych, w których jedna z osób jest zarażona wirusem HIV zauważono, że regularne i prawidłowe stosowanie prezerwatyw powoduje, że druga osoba pozostaje niezarażona. W sytuacji, kiedy środki te stosuje się raczej niesystematycznie lub nieuważnie, można zauważyć przypadki przeniesienia zakażenia na partnera.
Kiedy prezerwatywa zawodzi?
Dla ochrony przed wirusem HIV nie należy stosować prezerwatyw zawierających środek plemnikobójczy nonoksynol 9, który może wywołać podrażnienie błony śluzowej pochwy i w rezultacie ułatwić zakażenie. Nie wolno używać również środków nawilżających (lubrykantów) zawierających tłuszcze, czyli kremów lub olejków do ciała, które niszczą lateks. Dozwolone są jedynie środki nawilżające stworzone na bazie wody. Należy również mieć świadomość, że prezerwatywa może pęknąć lub sunąć się i wówczas nie spełnią pokładanych w nich oczekiwań. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na sposób jej założenia i przechowywania.
Przed czym nie chroni prezerwatywa?
Należy pamiętać, że skuteczność prezerwatywy zależy głównie od umiejętnego jej założenia. Może być nakładana jedynie na członek w pełnym wzwodzie, nie mogą więc stosować jej mężczyźni mający problemy z erekcją oraz osoby uczulone na lateks. Nie ochroni nas ona też przed wszystkimi chorobami. Czasem mimo stosowania prezerwatywy może dojść do zakażenia m.in. wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który przyczynia się do powstania raka szyjki macicy.