Nie ma się co przesadnie oszukiwać i nie ma się też czym przesadnie podniecać stwierdzając, że cellulit jest jedną z największych zmor, z którym zmagają się współczesne kobiety. Ta niepożądana przypadłość sprawia, że ich skóra wygląda miejscami mało atrakcyjnie. Jest ona jednak na tyle powszechna i popularna, że stwierdzono obecność czterech rodzai cellulitu. Dziś chcemy Was z nimi kolejno zapoznać.
Zasadniczo już na wstępie chcemy powiedzieć, że to jaki rodzaj cellulitu spotka daną kobietę zależy w dużej mierze od tego jaką ma ona skórę, a właściwie jaka jest jej konsystencja. Przejdźmy do rzeczy.
Cellulit twardy – stały
Cechą wyróżniającą ten typ cellulitu jest to, że może on być dla kobiety bolesny. Cellulit stały to płasko ulokowane w tkance podskórnej zmiany objawiające się na skórze. Cellulit ten łatwo rozpoznać po tym, że skóra cierpiąca na to schorzenie jest sucha i dość szorstka. Najczęściej spotka się go w rejonach ud, pośladków, a także w okolicy wewnętrznych stron kolan. Ten rodzaj cellulitu najczęściej przytrafia się kobietom przed 25 rokiem życia.
Cellulit wiotki
Drugi typ cellulitu, równie popularny, ale pojawiający się przeważnie u kobiet dopiero po 40 roku życia jest cellulit wiotki. Jak sama nazwa wskazuje jego cechą charakterystyczną jest zwiotczenie skóry, która staja się mało elastyczna. Chcąc rozpoznać ten rodzaj cellulitu należy złapać skórę w fałdkę, po czym zaobserwuje się wyraźne gródki i wgłębienia na niej występujące. On też najczęściej występuje na udach, pośladkach i w okolicach łydek i brzucha.
Cellulit obrzękowy – wodny
Kobiety zmagające się z problemem związanym z nadmiernym gromadzeniem się wody w organizmie i w tkanach mogą zetknąc się z kolejnym typem cellulitu, którym jest cellulit wodny. Ma on to do siebie, że uwidacznia się w pierwszej kolejności w dolnych martiach ciała, jak na przykład łydki czy kolana przechodząc następnie do rejonów pośladków i ud. Cellulit obrzękowy – wodny objawia się tym, że zaatakowana nim skóra staje się miękka, a także podatna jest na odkształcanie. Ta odmiana cellulitu uznawana jest powszechnie za najbardziej szkodliwą i najtrudniejszą w wyeliminowaniu. Kobiety cierpiące na taki cellulit bewzględnie zrezygnować powinny z chodzenia na obcasach, powinny one również zadbać o to, aby odpowiednio odciążyć nogi. W walce z cellulitem wodnym niezbędne może okazać się leczenie kliniczne.
Cellulit lipidowy
Kolejny rodzaj cellulitu, którego występowanie związane jest z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu kobiecego organizmu. Cellulit lipidowy to przypadłość, z którą zetknąć można się wówczas, gdy ma się nieprawidłowy metabolizm tkank tłuszczowej. Pojawia się on w głębokich warstwach skóry, poniżej tkanki łącznej i występuje jako typowe grudki. Nie ogranicza się on tylko do typowych dla cellulitu miejsc, takich jak: uda czy pośladki, ale pokazuje się na większych obszarach ciała. Aby go zwalczyć trzeba zadbać o lepsze ukrwienie skóry, pomocne mogą być masaże.
Odmiana mieszana
Skoro wiesz już, że jest tak dużo rodzajów cellulit, to na koniec chcemy powiedzieć Ci, że cellulit może występować też w formie mieszanej. I tak to właśnie najczęściej jest, bo w zdecydowanej większości przypadków kobiety mają właśnie różne rodzaje cellulitu objawiające się w różny sposób w różnych fragmentach ciała.