Ropień wątroby jest izolowaną przestrzenią w tkance, którą wypełnia treść ropna.
Przyczyny bakteryjnego ropnia wątroby
Do zakażenia bakteryjnego dochodzi kilkoma sposobami. Jedną z nich jest drogą wstępującą z dróg żółciowych, inną- droga wrotna. Jeszcze inną jest tętnica wątrobowa, z okolicznych narządów, w wyniku urazu.
Wywołują ją najczęściej następujące bakterie:
– Klebsiella,
– Streptococcus,
– Psudomonas,
– Eschericha coli.
Objawy bakteryjnego ropnia wątroby
– podwyższona temperatura ciała,
– dreszcze,
– ból umiejscowiony pod prawym łukiem żebrowym,
– powiększenie wątroby,
– żółtaczka,
– spadek masy ciała,
– płyn w opłucnej.
Badania diagnostyczne
– badanie ultrasonograficzne,
– tomografię komputerową,
– badanie radiologiczne.
Ropień wątroby może być również wywołany na skutek zakażania amebą. Ropnie tego rodzaju spotykane są zazwyczaj w krajach, w których panuje klimat subtropikalny oraz tropikalnym. Zakażenie spowodowane jest przez tzw. cysty ameby ( Entamoeba histolytica ). Cysty te znajdują się w wodzie. To właśnie one przedostają się do wątroby poprzez układ wrotny, naczynia chłonne lub przez otrzewną.
Objawy ropnia amebowego
– ból zlokalizowany pod prawym łukiem żebrowym,
– obraz powiększonej wątroby w badaniu,
– krwawa biegunka.
Diagnostyka ropnia amebowego
– badanie ultrasonograficzne,
– tomografię komputerową,
– badanie kału ( w celu znalezienia pasożytów),
– badanie bakteriologiczne (wykonywane po nakłuciu ropnia i aspiracji treści ropnej).
Leczenie ropni wątroby
– Leczenie ropni bakteryjnych
W przypadku występowanie ropni bakteryjnych wątroby, wykonuje się nakłucie, a następnie aspirację ropnia. Wykorzystuje się do tego celu ultrasonografię. Ponadto podaje się właściwy antybiotyk, dobrany stosownie do czynnika, który wywołuje zakażenie. W przypadku występowania nieprawidłowości w obrębie dróg żółciowych, wykonuje się wymianę protez. Protezy te umieszcza się w przypadku, gdy dojdzie do uszkodzeń w ich obrębie. Po tym zaleca się zastosowanie antybiotykoterapii. Stosuje się również drenaż przezskórny zewnętrzny.
– Leczenie ropni amebowych
Leczenie to polega na stosowaniu metronidazolu. Ponadto wykonuje się nakłucie oraz aspirację treści ropnej. W niektórych przypadkach wykonuje się drenaż.
Porady udostępniane na stronie powinny być skonsultowane z lekarzem. Przed zastosowaniem każdego leku, suplementu diety, wyrobu medycznego opisanego na stronie należy zapoznać się z ulotką zawierającą wskazania, przeciwwskazania i możliwe działania niepożądane. Autor strony nie ponosi odpowiedzialności za skutki stosowania którejkolwiek z opisywanych metod.