Wiele osób, po nawet krótkotrwałym przebywaniu na słońcu dostaje swędzącej wysypki. Czy jest to zatem możliwe, aby w taki sposób objawiała się alergia na słońce?
Tak, to bardzo prawdopodobne, że wówczas mówimy o osobach uczulonych na światło słoneczne. Prawdziwa tego typu alergia występuje jednak niezwykle rzadko. Słońce może być przyczyną reakcji fototoksycznych, które wywołują pewne objawy, ale nie są stricte zaliczane do alergii. Takie sytuacje mogą mieć miejsce np. po spożyciu niektórych leków z grupy tetracyklin, substancji ziołowych, czy np. po zastosowaniu substancji chemicznych jak perfumy.
Natomiast w prawdziwej reakcji alergicznej na promienie słoneczne, ich obecność wywołuje reakcję immunologiczną, w której składniki zmieniane przez słońce uważane są przez organizm za obce. Wówczas to ludzki układ odpornościowy włączy specjalne komórki zapalne i uwalnia różnorodne substancje (jak np. histaminę), które są bezpośrednią przyczyną objawów jak pokrzywka, czy wysypka.
Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów typó0w alergii słonecznych. Osutka świetlna pojawia się zwykle na wiosnę i ustępuje późnym latem. To takie niby hartowanie skóry, z tym że, w następnych latach objawy wciąż powracają. Inny rodzaj alergii – pokrzywka świetlna charakteryzuje się bolącymi bąblami, które pojawiają się również w miejscach niewidocznych dla światła. Aby rozróżnić poszczególne reakcje, najlepiej skontaktować się z dermatologiem. Wówczas to wprowadza się zalecenia takie jak unikanie słońca, noszenie odpowiednich okularów przeciwsłonecznych, brania czy stosowanie środków zapobiegających działania szkodliwego UV.
Porady udostępniane na stronie powinny być skonsultowane z lekarzem. Przed zastosowaniem każdego leku, suplementu diety, wyrobu medycznego opisanego na stronie należy zapoznać się z ulotką zawierającą wskazania, przeciwwskazania i możliwe działania niepożądane. Autor strony nie ponosi odpowiedzialności za skutki stosowania którejkolwiek z opisywanych metod.