Ileż razy budziliśmy się rano z zawodem, że to, co przeżywaliśmy w nocy było tylko snem. Tyle samo razy byliśmy z pewnością szczęśliwi, że to na szczęście był tylko sen. Sny budzą wiele kontrowersji i pewnie jest tyle teorii na ich temat, ilu naukowców. A jak jest naprawdę?
Człowiek od zawsze interesował się snami. Często nadawał im mistyczne wręcz znaczenie. Wiele osób twierdzi, że są one jakimś głosem naszej podświadomości lub też wytworem naszej wyobraźni. Dla Freuda łączyły się z niezrealizowanymi popędami, Jung widział w nich szansę – dla niego sny były nie odkrytymi pozytywnymi obszarami. My, zabiegani ludzie XXI wieku nadal interesujemy się snami i usilnie szukamy często ich ukrytych znaczeń. Stąd tak wielką popularnością cieszą się wszelkiej maści senniki i warsztaty związane z rozpoznaniem znaczenia snów.
A co na to nauka?
Okazuje się, że marzenia senne to naturalne funkcje snu REM. Dla przypomnienia tylko: REM to z angielskiego rapid eye movement, zatem ta faza snu charakteryzuje się szybkimi ruchami gałek ocznych. Podczas takiego snu świadomość człowieka jest wyłączona, a mimo to mózg jest czuły na bodźce i je analizuje. Dlatego czasami powoduje wybudzenie – jeśli zinterpretuje dochodzącą do niego informację jako zagrożenie. Zastanawiałeś się jak to jest, że czasami nie możesz przypomnieć sobie, co Ci się śniło, lub też nie potrafisz powiedzieć czy cokolwiek Ci się śniło? Nauka również to wyjaśnia:
Często na co dzień budzimy się regularnie o tej samej porze, przerywając głęboki sen w fazie non-REM, w której nie mamy marzeń sennych. Jesteśmy w stanie zapamiętać nocne wspomnienia po spontanicznym przebudzeniu następującym w fazie REM i natychmiastowym skupieniu się na nich – zapisaniu lub nagraniu. Łatwiej zapamiętamy marzenia erotyczne, czy też koszmary, ponieważ wywołują więcej emocji. – mówi dr nauk med. spec. psychiatra Michał Skalski (źródło)
Koszmarne koszmary
Większość z nas doskonale wie, że przyczynami koszmarów są nasze lęki, traumy, katastrofy i wiele niepozytywnych wydarzeń, jakie przeżywamy. Pamiętaj, że praktycznie każda sytuacja, która wywołała negatywne emocje w Tobie, może powrócić jako koszmar. Dlatego tak istotna jest wiedza i świadomość o tym, co przeżyliśmy. Warto również przed pójściem spać poświęcić chwilę na wyciszenie swoich lęków, zredukować stres i zasypiać uspokojonym.
Sen od zawsze budził zainteresowanie. Już starożytni próbowali odkryć jego tajemnice. Współcześnie, psychologia i psychiatria również poświęcają mu wiele uwagi. Sny są częścią naszego życia – czy nam się to podoba, czy też nie. Można wiele z nich wyczytać o naszych lękach, obawach, a także ukrytych pragnieniach. Nasze sny to również fragment wiedzy o nas – często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jaki duży fragment.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez firmę www.nabezsennosc.pl specjalizującej się w … |