Statystyki medyczne dowodzą, że nadciśnienie jest schorzeniem szeroko rozprzestrzenionym wśród społeczeństwa i spędza sen z powiek nie tylko wśród dorosłych ale także i u dzieci. Badania pokazują, że jeśli tendencja ta nie ulegnie gwałtownej zmianie, to za kilka lat czeka nas wzrost umieralności na choroby serca, które już dzisiaj są jednym z głównych zabójców, głównie mężczyzn.
Środki farmakologiczne
Skuteczną walkę z nadciśnieniem stanowią kuracje farmakologiczne , jednak każda z nich niesie za sobą szereg zalet jak i wad. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie przyjmować leków na własną rękę bądź niezgodnie z zaleceniami lekarza – to specjalista podejmuje decyzję jakie dawki i rodzaje leków będą odpowiadać naszej chorobie.
Leki moczopędne stanowią pierwszą grupę środków do walki z nadciśnieniem. Wzmagają wydalanie wody z organizmu ( diurezę ) oraz obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Ich skuteczność została doceniona już kilkadziesiąt lat temu, przez co dzisiaj stanowią jeden z elementów kuracji.
Następną grupą leków są betabrokery, które są środkami o niskim profilu bezpieczeństwa, jednak cechują się dużą skutecznością. Ich działanie bezpośrednio dotyczy mięśnia sercowego. Zwalniając puls serca zmniejszają objętość krwi, która przepływa przez naczynia krwionośne.
Nowoczesną metodę leczenia stanowią inhibitory konwertazy angiotensyny , które hamują produkcję jednego z enzymów i wykorzystują go do produkcji angiotensyny – hormonu mającego silne działanie, polegające na obkurczaniu naczyń krwionośnych, co skutkuje wzrostem ciśnienia w ustroju. Ta metoda jest stosowana najczęściej w przypadku osób , które oprócz nadciśnienia borykają się z problemami : niewydolności serca, przerostu lewej komory, cukrzycy , choroby nerek (tzw. nefropatię) czy migotania przedsionków.
Przy łagodniejszych formach zbyt wysokiego ciśnienia, stosuje się tak zwane blokery kanałów wapniowych. Wapń jest jednym z czynników warunkujących skurcze mięśni, a jego niedostatek w sercu powoduje zmniejszenie częstotliwości i siły skurczu, czego efektem jest mniejsze ciśnienie.
Powikłania przy zażywaniu leków zdarzają się stosunkowo często, ponieważ pacjenci nie zawsze przestrzegają określonych zleceń lekarza. Zaburzenia mogą dotyczyć zniekształcenia mechanizmu rytmu serca, który objawia się zbyt niskim pulsem.
Leki trafiające w sedno
Lekarstwa na nadciśnienie, których działanie polega na regulacji aktywności pewnych obszarów w układzie nerwowym, stosowane są obecnie dość rzadko. Jest to spowodowane przede wszystkim dużą ilością działań niepożądanych, do których zaliczyć można obniżenie sprawności psychicznej i fizycznej. Jednym przypadkiem w którym podaje się tego rodzaju leki występuje u kobiet w ciąży i jest podstawowym sposobem do leczenia nadciśnienia.