Czym są upławy?
Najogólniej mówiąc upławami jest nieprawidłowa wydzielina z pochwy, zwykle zauważalna przez samą kobietę. Prawidłowy i zupełnie naturalny śluz jest biały lub przeźroczysty, upławy są w postaci zielonkawej, brązowej czy też żółtej. Niekiedy śluz przybiera postać bardziej zwartą, zbitą, przypominającą nieco twarożek albo serek- wówczas świadczy to o obecności zakażenia drożdżakami albo grzybami.
Objawy, które pomagają zdiagnozować przyczynę upławów
W większości przypadków występowanie upławów powiązane jest z obecnością infekcji w organizmie. Niekiedy towarzyszą im inne objawy, do których należy swędzenie, pieczenie, krwawienie, plamienie, czy tez ból podczas stosunku albo oddawania moczu. Na takie dolegliwości należy zwracać szczególna uwagę, gdyż właśnie dzięki nim możliwe jest postawienie konkretnej diagnozy.
Upławy w badaniu ogólnym moczu
Jeśli w ogólnym badaniu moczu pojawią się nadmierne ilości śluzy i bakterii, wówczas pacjenta powinna bezzwłocznie udać się do lekarza ginekologa, który zdiagnozuje problem i wdroży odpowiednie leczenie. Niezbędnym okaże się zlecenie wykonania posiewu moczu.
Przyczyny upławów
Najczęściej, jak zostało to już wspomniane, upławy występują na skutek obecności infekcji bakteryjnych albo wirusowych. Innym powodem może być obecność nowotworu, a także silny uraz narządu rodnego.