Walcz z rakiem jelita!
Według aktualnej wiedzy, błonnik pokarmowy zapobiega też m.in. zachorowaniom na niektóre postaci nowotworów, głównie raka jelita grubego i odbytu.
1. Pomaga w zaparciach, biegunce i bólach towarzyszących hemoroidom.
Błonnik wędruje przez cały przewód pokarmowy w stanie praktycznie niezmienionym. W tym czasie wchłania wodę, przez co zwiększa objętość masy kałowej i przyspiesza eliminację niestrawionych resztek. Ponadto pobudza ruch jelit i przyspiesza przepływ treści zapobiegając zaparciom. Dodatkowo błonnik stwarza w jelitach warunki sprzyjające rozwojowi korzystnych bakterii.
2. Pomaga w walce z otyłością.
Błonnik wchłaniając wodę pęcznieje i wypełnia żołądek, zmniejszając uczucie głodu. Pomaga to zrzucić niepotrzebne kilogramy wszystkim osobom, które nie potrafią utrzymać diety przez skłonności do podjadania.
3. Obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów.
Błonnik dzięki swoim właściwościom wyłapuje i usuwa kwasy żółciowe z jelit, których wątroba wykorzystuje do produkcji cholesterolu. W wyniku czego, poziom cholesterolu jest niższy.
4. Stabilizuje stężenie glukozy we krwi.
Błonnik blokuje częściowo dostęp glukozy do krwi, co zmniejsza wydzielanie insuliny i pomaga utrzymać poziom cukru we krwi na odpowiednim poziomie. Ponadto wzrost spożycia błonnika prowadzi do obniżenia poziomu hormonów.
5. Oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich.
Błonnik pomaga eliminować z organizmu toksyny, kwasy żółciowe, a nawet substancje rakotwórcze. Ponadto posiada właściwości wiązania niektórych metali ciężkich (Hg, Pb), w nierozpuszczalne sole, które wydalane są wraz z kałem. Dodatkowo pochłania promieniowanie radioaktywne (wiążą radioaktywny strąt i nie pozwalają na jego przyswojenie i odkładanie w kościach).
6. Pektyna, wit. C, wapń, magnez pomagają chronić przed skażeniem przemysłowym.
7. Obniża pH soku jelitowego zapobiegając kolonizowaniu się bakterii chorobotwórczych.
8. Reguluje działalność flory jelitowej.
9. Pośrednio pomaga chronić organizm przed chorobami metabolicznymi jak kamica żółciowa
i nerkowa, cukrzyca.
Podsumowując: błonnik pokarmowy jest idealną substancją, która posiada wyłącznie dobry wpływ na zdrowie człowieka (w odpowiednich ilościach i poza przypadkami osób posiadających specyficzne choroby). Każdy kto tylko ma problem z gospodarką pokarmową w organizmie powinien spożywać wskazane ilości błonnika – dzięki temu wyleczy choroby już posiadane i zapobiegnie powstawaniu nowych.