Serum do włosów, podobnie jak inne kosmetyki, spełni swoją funkcję, jeżeli będzie odpowiednio dopasowane do włosów i ich wymagań. Trzeba zdawać sobie sprawę, że źle dobrany kosmetyk może nawet zaszkodzić naszym kosmykom.

Serum do włosów bardzo dobrze uzupełnia ich codzienną pielęgnację. W zależności od rodzaju intensywnie odżywia włosy, skutecznie je regeneruje, wnika bezpośrednio w łuskę włosa, co nie tylko skraca czas wchłaniania prozdrowotnych substancji, ale również podwyższa ich skuteczność oraz silnie wzmacnia przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Wszystko pod warunkiem, że nie używamy pierwszego lepszego kosmetyku, ale preparatu, który rzeczywiście odpowiada na potrzeby naszych włosów.

Zacznijmy od tego, że podstawą każdego dobrego serum do włosów powinna być przyzwoita zawartość. Mowa tu o takich składnikach jak silikony, które mają właściwości ochronne i wygładzające, ale też o olejach roślinnych, keratynie, kolagenie, ceramidach czy wyciągach ziołowych. Warto więc dokładnie przyglądać się składom kosmetyków oraz znać właściwości i działanie poszczególnych elementów.

Serum do włosów powinny używać wszystkie posiadaczki fryzur długich i półdługich, by uszczelnić i wygładzić końce włosów podatnych na zniszczenia. To także kosmetyk dla kobiet, których włosy cierpią w czasie jesieni czy zimy. Serum do włosów to środek dedykowany również osobom z mocno przesuszonymi końcami i porowatą budową kosmyków. Osobom z takimi włosami śmiało polecić można takie produkty jak: serum Elseve Total Repair 5, eliksir ziołowy Green Pharmacy oraz serum Radical.

Pierwszy z wymienionych kosmetyków zawiera pro-keratynę, która odbudowuje włókno włosa (jego wewnętrzna struktura ulega wzmocnieniu). Jest tu też cicamide, czyli replika naturalnego cementu międzykomórkowego, która wzmacnia spójność komórek i wygładza powierzchnię włosa. Natomiast eliksir ziołowy Green Pharmacy wzmacnia czuprynę i odżywia cebulki. Znajdują się w nim ekstrakty z łubinu wąskolistnego, skrzypu polnego, kasztanowca, łopianu większego i proteiny sojowe, które łagodzą wypadanie, dają włosom witalność od nasady aż po końce, by były zdrowe, gęste, elastyczne i pełne blasku. Serum do włosów Radical głęboko odżywia i regeneruje strukturę włosów oraz zmniejsza ich łamliwość. Znajdziemy tu też wiele cennych składników: argininę (pobudza naturalne procesy zachodzące w cebulkach, zapewniając bardziej intensywny i szybszy wzrost włosów), ekstrakt ze skrzypu (wyraźnie wzmacnia włosy i skutecznie zmniejsza ich wypadanie), olej rycynowy (poprawia sprężystość włosów i zwiększa odporność na uszkodzenia), a także prowitaminę B5 (nawilża i regeneruje, zapewniając włosom piękny, zdrowy wygląd).

Niezależnie od tego, czy wybierzemy którąś z powyższych propozycji, pamiętajmy, że serum używa się na włosach mokrych lub suchych, zawsze mając na uwadze to, by dozować preparat oszczędnie. Kilka kropli rozcieramy najpierw w dłoniach, po czym ruchem głaszczącym wmasowujemy delikatnie we włosy. Kosmetyk służy też do wykańczania gotowych fryzur (suche włosy), dodając połysku i wymarzonej formy.

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.