Wątroba to jeden z najważniejszych wewnętrznych organów, odpowiedzialny za całe funkcjonowanie organizmu. Należy zatem o nią dbać, choć każdy z nas niespecjalnie przejmuje się tym faktem. Złe odżywianie, nadmierna ilość alkoholu czy też śmieciowe jedzenie nie pomagają, dlatego raz na jakiś czas dobrze jest przeprowadzić oczyszczanie. Tak dla własnego samopoczucia. Nie jest to trudny proces, a niesie za sobą wiele korzyści dla całego organizmu.
Jak on wygląda?
To osiem tygodni, które pozwolą powrócić wątrobie do dawnej sprawności. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie nie oznacza głodówki , czy jakiegoś umartwiania się. To wyłącznie delikatna modyfikacja niektórych nawyków żywieniowych, dająca olbrzymie korzyści.
Mniejsze, ale częstsze posiłki to podstawa
Podstawą jak widać nie jest głodówka, a unormowanie przyjmowanego pożywienia. Ważne, aby były to regularne posiłki, o nieco mniejszej objętości. Jeśli będziemy przyjmować je pięć razy dziennie, zaspokoimy głód, a jednocześnie pozwolimy na ich szybsze trawienie.
Z czego musisz zrezygnować?
Niestety, nie ma tak łatwo i z pewnych rzeczy należy definitywnie zrezygnować. Przede wszystkim mowa tu o alkoholu, mocnej czarnej herbacie czy tez kawie. Na kolejnym etapie żegnamy się z lodami, ciężkimi ciastkami i ciastami, czekoladą czy też mocno słodzonymi dżemami. Niestety dochodzą do tego także pieczywo, nabiał czy czerwone mięso. Nie musimy jednak robić tego naraz. Pierwsze dwa tygodnie powinny stopniowo zmniejszać obecność wskazanych wyżej produktów w organizmie, by przez kolejne cztery w ogóle je wyeliminować. Ostatnie 14 dni może być jednak zmniejszeniem rygoru, jeżeli mowa o produktach zakazanych. Dobrze jednak spożywać je stosunkowo rzadko.
Co jest dozwolone?
Choć lista ograniczeń jest spora, zdecydowanie więcej pozycji znajduje się w tych dostępnych i wskazanych produktach. Podstawą pozwalająca na stopniowe oczyszczanie wątroby są oczywiście warzywa zielone, jak również buraki, marchewki, pomidory czy czosnek i papryka. Wszelkiego rodzaju nasionka, takie jak sezam, migdały, słonecznik czy dynia są wskazane. W codziennej diecie nie powinno także zabraknąć ciemnego pieczywa czy świeżych ryb.
Zioła, zioła, zioła
Kuracja oczyszczająca będzie jeszcze lepsza, jeśli dołączymy do niej zdrowe i bezpieczne zioła. Napar z korzenia karczocha i mniszka lekarskiego jest najprostszym sposobem na nocne odtruwanie. Wystarczy jedna szklanka przed snem, aby po kilku tygodniach poczuć się zdecydowanie lepiej. Działa bowiem regenerująco i żółciopędnie.
Czy Twoja wątroba wymaga oczyszczenia? Sprawdź to!
Nie każda wątroba wymaga oczyszczenia. Można to jednak łatwo sprawdzić. Czy odczuwamy po prawej stronie nieprzyjemne kłucie, wówczas jest to oznaka niedomagania narządu. Dodatkowymi sygnałami są:
– wolna przemiana materii, prowadząca do przybierania na wadze,
– zdecydowanie wyższe ciśnienie krwi,
– notoryczne zmęczenie i zniechęcenie,
– zmiany skórne o brązowawym wyglądzie,
– częste skurcze w palcach,
– wzdęcia, biegunki czy też zaparcia,