Zabawa jest podstawową aktywnością dziecka – to nie tylko przyjemne spędzanie czasu, ale też  nauka. To właśnie dzięki zabawie małe dziecko się uczy.  W okresie wczesnego dzieciństwa to od rodziców  i opiekunów zależy, w jaki sposób będą stymulować rozwój dziecka . Na każdym etapie rozwoju zabawa wygląda inaczej.

W okresie niemowlęctwa maluch bierze zabawki do buzi, dotyka paluszkami,  potrząsa przedmiotami. Niemowlę potrzebuje zabawek miękkich, miłych i lekkich, by było w stanie wziąć je do rączki. Warto zadbać, by dziecko bawiło się zabawkami o różnej fakturze. Wiele jest zabawek, które są wykonane z różnych materiałów – część jest pluszowa, część szeleszcząca, a inny fragment jest wykonany np. ze sztruksu.  Różnorodność faktur pobudza zmysły maluszka,  co wpływa stymulująco na rozwój dziecka, rozbudza jego ciekawość i zachęca do dalszego poznawania.

W pierwszych miesiącach życia ważne jest, by dziecko mogło oglądać przedmioty czarno-białe. To pierwsze kontrasty zauważane przez niemowlę. Można oglądać z dzieckiem czarno – białe książeczki (ostatnio wydano całą serię), doskonale sprawdzą się również wydrukowane na białej kartce proste, czarne obrazki.

Ważne jest również, by dziecko miało wokół siebie zabawki, które wydają dźwięki. Doskonałą  zabawką dla niemowląt są pozytywki, a także zabawki , które wydają dźwięk po naciśnięciu, lub gdy się nimi potrząśnie (np. grzechotki). Dzięki takim zabawkom dzieci uczą się obserwować proces przyczynowo – skutkowy, oraz dostrzegają swoją moc sprawczą. Ważne, by zabawki dźwiękowe miały regulację głośności, bo te bardzo głośne wystraszą dziecko, a rodziców zmęczą. Trzeba pamiętać, że żadna zabawka nie zastąpi kontaktu z rodzicami. Na niemowlęta bardzo stymulująco działa bliskość mamy i taty – dotyk, kołysanie, głaskanie, głosy rodziców. Maluchy rozwijają się poprzez obserwowanie twarzy ludzi, słuchanie ich głosu. Warto bawić się  z dzieckiem w robienie min, wydawanie różnych dźwięków, czy też robienie masażyków- historyjek, takich jak „idzie rak nieborak”, czy „ważyła sroczka kaszkę”.

Ważne jest, by spędzać czas z dzieckiem, opowiadać mu o tym, co dzieje się dookoła, czytać książeczki dla dzieci.  Nawet,  jeśli dziecko nie rozumie jeszcze słów, to wsłuchuje się w modulację, emocje i tworzy bazę do dalszego rozwoju.  Zachęcam do wspólnego słuchania muzyki klasycznej i dziecięcej. Z kolei rodziców aktywnych odsyłam na basen  na zajęcia dla rodziców z niemowlętami – ruch wzmacnia odporność, rozwija się szkielet i mięśnie oraz intelekt.

Tagi: , , , , , , , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.