Ból pleców może mieć różne podłoże, często wieloczynnikowe. Utrudnia to znalezienie głównej przyczyny i prawidłowe postawienie diagnozy oraz jego efektywnego zwalczania. Często bóle mogą wynikać z prowadzonego trybu życia, wadliwej postawy i braku odpowiedniej ilości ruchu. Źródła bólu mogą znajdować się także w kwestiach zdrowotnych, niekoniecznie związanych bezpośrednio z kręgosłupem. Przyjrzyjmy się, co może je wywoływać.

Ból i drętwienie pleców, a tryb życia

Często dolegliwości związane z plecami są następstwem prowadzonego trybu życia. Spędzanie dużej ilości czasu przed komputerem, dojazd do pracy autem, a w domu odpoczynek na sofie przed telewizorem – wszystko to przekłada się na małą aktywność fizyczną. Jest to niestety jedna z potencjalnych przyczyn dolegliwości związanych z plecami. Do tego dochodzi niewłaściwa pozycja siedząca podczas pracy i jej niekorzystny wpływ na kręgosłup.

Mała aktywność ruchowa jest niekorzystna dla naszego zdrowia na wielu płaszczyznach. Ma to wpływ m.in. na mięśnie, które nieprzyzwyczajone do wysiłku będą dawać o sobie znać, gdy tylko wykonamy jakąś bardziej wymagającą czynność. Brak ruchu może prowadzić także do uczucia odrętwienia, co wywołuje dodatkowy dyskomfort i ogranicza motorykę.

Czy to na pewno plecy? Kwestie zdrowotne

Ogólny stan zdrowia naszego organizmu przekłada się na nasze samopoczucie. Nie bez znaczenia jest zatem przyjrzenie się dokładnie uciążliwym bólom pleców. Może się bowiem okazać, że przyczyna nie leży wcale w układzie mięśniowo-szkieletowym, a znacznie głębiej, dosłownie. Często bowiem zdarza się, że zwyczajny ból pleców ma swoje źródło w zupełnie innym miejscu w naszym organizmie. Jeśli dodatkowo dotykają nas takie dolegliwości jak parcie na mocz, trudności z jego oddawaniem lub stany podgorączkowe, może się okazać, że mamy do czynienia z bólem nerek. Należy skonsultować to z lekarzem, aby przeprowadził niezbędne badania i postawił diagnozę.

Problemy neurologiczne również mogą objawiać się bólami pleców. Ucisk na nerw, wywołany zmianami w organizmie może skutkować bólem lub innymi dolegliwościami odczuwanymi w obszarze pleców. Nie należy tego ignorować, ponieważ odpowiednio wczesne wykrycie przyczyny problemu zwiększa szanse na jego skuteczne leczenie.

Co zrobić, by uchronić się przed bólem?

Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto zawczasu zatroszczyć się o dobre warunki dla naszych pleców. Dobierzmy sobie krzesło lub fotel do pracy, zapewniający właściwe oparcie, dzięki czemu odciąży nasz kręgosłup i wyeliminuje nadmierne napięcie mięśni. Postarajmy się też podejmować aktywność fizyczną, nawet zwykłe spacery i ćwiczenia w domowych warunkach pozytywnie wpłyną na kondycję naszych pleców.

Jeśli jednak pojawi się ból, warto zaczerpnąć porady specjalisty, aby zdiagnozować przyczynę dolegliwości. Może się okazać, że plecy są jedynie powierzchnią, na której odczuwamy leżący głębiej ból nerek. Im szybciej zadziałamy, tym krócej będziemy musieli mierzyć się z dyskomfortem, a także skuteczniej nasz organizm przezwycięży problem zdrowotny.

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.