Od kilku lat sezon grzewczy w Polsce kojarzy się z jednym – smogiem, czyli zjawiskiem atmosferycznym powstającym z połączenia się mgły ze spalinami i dymem. Jest to silne zanieczyszczenie powietrza, a związki chemiczne, pyły i substancje kancerogenne, które wchodzą w jego skład, mogą znacznie wpłynąć na stan zdrowia człowieka. Astma, alergie, przewlekłe zapalenie oskrzeli, choroby płuc, paraliż układu krwionośnego, niewydolność oddechowa i wiele innych schorzeń może być spowodowanych właśnie przez smog. Mało tego, według WHO, 36 z 50 miast o największym stężeniu pyłu spośród Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. Niestety, te dane nie docierają znacząco do wszystkich mieszkańców naszego kraju. Główną przyczyną zanieczyszczeń jest bowiem proces spalania węgla, odpadów komunalnych i innych niewłaściwych materiałów w piecach grzewczych Polskich domów jednorodzinnych i kamienic, które bardzo często są w dodatku kotłami niskiej klasy. Co zrobić, aby uchronić siebie i swoją rodzinę przed wpływem destrukcyjnego dla zdrowia smogu? Pomocne mogą być specjalne maski antysmogowe, koniecznie te z filtrem węglowym, które powinniśmy nakładać przed każdym dłuższym wyjściem na zewnątrz. No właśnie, ale czy jesteśmy bezpieczni we własnym mieszkaniu? Zapoznaj się z artykułem i bądź świadomy!

Czy smog jest też w naszym domu?

Otóż okazuje się, że tak. Zanieczyszczenia smogowe przenikają do naszych mieszkań w sezonie grzewczym i jest to udowodnione, dlatego w osobistym arsenale antysmogowym, oprócz masek, powinny znaleźć się także domowe oczyszczacze powietrza. Musimy jednak pamiętać, że nie każde urządzenie ochroni nas przed tego typu zanieczyszczeniami. Część z nich będzie walczyła tylko z kurzem, drobnoustrojami, roztoczami, czy po prostu brzydkim zapachem. Oczyszczacz powinien posiadać odpowiedni filtr, który zdoła wyłapać cząsteczki większe niż 0,3 µm i poradzi sobie z pyłami zawieszonymi o średnicy 2,5-10 mikrometrów. Dopiero wtedy możemy być pewni, że powietrze w naszym domu będzie wolne od smogu.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Oczyszczacz działa na zasadzie przefiltrowania powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Zasysa powietrze i pochłania zanieczyszczenia, takie jak alergeny, kurz, pyły zawieszone. Na rynku istnieje wiele rodzajów filtrów, z czego najbardziej popularny jest wodny oraz HEPA. Pierwszy z nich, będzie spełniał także funkcję nawilżacza powietrza, ale niestety bardzo łatwo jest zaniedbać higienę takiego urządzenia, zapominając o wymianie wody i myciu, a tym samym zaprosić do swojego mieszkania grzyby i inne drobnoustroje… Pulmonolodzy odradzają tego typu oczyszczacze, ponieważ mogą przynieść więcej szkody dla naszego układu oddechowego, niż pożytku. Drugi to filtr mechaniczny, stosowany między innymi w maskach antysmogowych, którego nie można umyć, tylko należy regularnie wymieniać na nowy. Coraz więcej pojawia się także innowacyjnych oczyszczaczy, które posiadają filtry, które można oczyścić pod bieżącą wodą lub nawet umyć w zmywarce. Działają one na podobnej zasadzie co HEPA, ale wykorzystując zasadę Zero Waste, nie trzeba wymieniać w nich elementów filtrujących. Jednym z takich rewolucyjnych urządzeń jest Oczyszczacz powietrza – Airdog X5, który cechuje się wysoką efektywnością oczyszczania powietrza, potwierdzoną licznymi certyfikatami. Filtr usuwa między innymi pyły zawieszone PM10 i PM2.5, bakterie, lotne związki organiczne, formaldehyd i inne szkodliwe substancje, zawarte w smogu. Jest w stanie poradzić sobie z niemal wszystkimi rodzajami zanieczyszczeń w pomieszczeniach, mających aż do 38 metrów kwadratowych. Wybierając tego typu oczyszczacz jesteśmy ekologiczni i ekonomiczni zarazem, ponieważ dokonujemy jednorazowego zakupu fitra, bez potrzeby jego wymiany.

undefined

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.