Kaszel to coś co potrafi mocno pokrzyżować plany. Przy walce z nim, warto pamiętać o dwóch rzeczach. Przede wszystkim o tym, że kaszel sam w sobie nie jest chorobą! Kaszel jest tylko i wyłącznie objawem, z reguły przeziębienia lub grypy. To ważne, bo zwalczając sam kaszel nie eliminujemy choroby, jeśli zaś leczymy chorobę, kaszel samoistnie się usuwa.

Zidentyfikuj rodzaj kaszlu

Druga ważna sprawa to to, jaki rodzaj kaszlu nas zaatakował. Rozróżniamy dwa rodzaje kaszlu- suchy oraz mokry. Z reguły, przy każdej chorobie, przechodzi się obie fazy. Najpierw kaszel jest suchy, męczący i duszący, utrudnia oddychanie, a czasami nawet mówienie. W końcowej fazie choroby ten sam kaszel jest „mokry”, tzn. wydzielina znajdująca się w gardle odrywa się, a każde kaszlnięcie przynosi ulgę.

Przy leczeniu kaszlu niezwykle istotne jest właśnie zdiagnozowanie tego, jaką obecnie fazę kaszlu przechodzimy. A jakie są domowe sposoby na walkę z kaszlem? Opierają się one głównie na piciu różnych syropów i napojów. Przykładem może być np. specyfik z pokrojonej cebuli zasypanej cukrem albo zwykły sok z buraków, czy też napój imbirowy.

Naturalne i domowe sposoby na kaszel

Również medycyna naturalna ma tu coś do powiedzenia. Dobry skutek może przynieść wszak płukanie gardła siemieniem lnianym albo szałwią. Napary te można również pić- efekt będzie podobny.

Na kaszel, ale i katar (oraz na ogólne oczyszczenie dróg oddechowych) skuteczne potrafią też być inhalacje. Wystarczy miska ciepłej wody, do której wlewa się kilka kropel olejku (do kupienia w aptekach i sklepach zielarskich). Nachylamy się nad miską z głową przykrytą ręcznikiem i… oddychamy, efekty potrafią być naprawdę zaskakujące!

Jak nie pomaga, to idź do lekarza

Jeśli żadne z powyższych sposobów nie okażą się skuteczne, niestety konieczna będzie wizyta u lekarza, który przepisze leki. W zależności od tego jak poważne są nasze problemy zdrowotne będą to leki o lekkim działaniu- bez recepty, aż do inwazyjnych antybiotyków.

Tagi:

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.